Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBRE: Wynajęto niemal 2,43 mln m2 przestrzeni magazynowej w I poł. 2020 r.

0
Podziel się:

W Polsce wynajęto niemal 2,43 mln m2 przestrzeni magazynowej w I poł. 2020 r., co oznacza wzrost zapotrzebowania o 25% r/r, wynika z raportu CBRE pt. "Rynek powierzchni magazynowych w Polsce". Łącznie w kraju jest 19,5 mln m2 nowoczesnej przestrzeni przemysłowo-logistycznej, a prognozy wskazują, że do końca roku będzie ponad 20 mln m2.

CBRE: Wynajęto niemal 2,43 mln m2 przestrzeni magazynowej w I poł. 2020 r.
bECKoBkR

"Wbrew obawom, wyniki za pierwszą połowę roku na rynku magazynowym okazały się bardzo dobre. Umowy są nadal podpisywane, a ich liczba w pierwszym półroczu była większa niż w latach ubiegłych. Widzimy silne zainteresowanie ze strony klientów z branży e-commerce, ale także ze strony firm produkcyjnych różnych sektorów. Można powiedzieć, że w magazynach i logistyce wirusa nie ma. Wśród deweloperów widać większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Nadal zabezpieczają działki w tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych lokalizacjach, ale rozpoczęcie budowy jest silniej uwarunkowane znalezieniem najemcy" - powiedziała szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE Beata Hryniewska, cytowana w komunikacie.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w I półroczu 2020 r. przekroczyły 19,5 mln m2, co świadczy o tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło tyle samo powierzchni magazynowej, co przed rokiem 2015 r. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,9 mln m2 nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w całej Polsce, co jest poziomem porównywalnym do tych z końca roku zarówno 2019 r., jak i 2018 r.

"Zapotrzebowanie na taką przestrzeń w I połowie 2020 r. było rekordowe i wyniosło 2,43 mln m2. Dodatkowo, niemal 244 tys. m2. powierzchni magazynowej wynajęto krótkookresowo. Widać jednak większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji przez deweloperów - w drugim kwartale rozpoczęła się budowa 345 tys. m2., czyli o połowę mniej niż w trzech pierwszych miesiącach roku" - czytamy dalej.

bECKoBkT

Według raportu, najwięcej magazynów przybędzie w województwach śląskim i mazowieckim, w których powstaje po ponad 400 tys. m2. przestrzeni logistycznej. W samej Warszawie buduje się dwa razy więcej niż jeszcze rok temu - aż 125 tys. m2. Zdaniem ekspertów CBRE jest to efekt rosnącego znaczenia magazynów miejskich, tzw. "ostatniej mili" i trendu dopasowania inwestycji do konkretnych potrzeb najemcy. Z kolei w województwach lubuskim i pomorskim w sumie powstaje prawie 500 tys. m2. budynków magazynowych.

"Dotychczasowa stabilna pozycja rynku magazynowego oraz jego dynamiczny rozwój w ostatnich latach, napędzany stale przez sprzedaż internetową, pozwolił zminimalizować negatywne skutki koronawirusa. Praca w centrach logistycznych nie została zakłócona i dotknięta skutkami lockdownu, a branże takie jak firmy logistyczne czy kurierzy od końca pierwszego kwartału notowały większą aktywność w związku z zamknięciem tradycyjnych centrów handlowych oraz ograniczeniem wychodzenia ludzi z domów. Widać również większą aktywność najemców z sektora centrów danych i przewidujemy, że będzie ona jeszcze przybierała na sile" - skomentowała Hryniewska.

bECKoBlu
budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)