Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Ceny miedzy rosną. Jest coraz mniej chętnych na rosyjskie metale

Podziel się:

Ceny miedzy rosną w cieniu możliwych, nowych sankcji wobec Rosji. Największy w Europie producent miedzi - spółka Aurubis - próbuje wyjść z umów na zakup rosyjskiego koncentratu miedzi. Według rynkowych ekspertów, coraz trudniej jest o finansowanie zakupu metali z Rosji.

Ceny miedzy rosną. Jest coraz mniej chętnych na rosyjskie metale
Ceny miedzi rosną wobec zapowiedzi nowych sankcji dla Rosji (GETTY, Bloomberg)

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie zwyżkują w czasie wtorkowej sesji. Metal na LME, w dostawach 3-miesięcznych, jest wyceniany wyżej wobec 10.469,00 dol. za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy. Na Comex miedź zwyżkuje o 0,68 proc. i jest po 4,8140 USD za funt.

Inwestorzy oceniają sytuację po tym, jak kraje Zachodu zapowiedziały wprowadzenie dalszych sankcji na Rosję za jej zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Sankcje wobec rosyjskich metali? To możliwe

Sankcje mogą dotyczyć m.in. rosyjskich metali, więc na rynkach pojawia się pytanie, co stanie się z rosyjskim eksportem metali i ma ono ogromne znacznie dla światowych rynków. Rosja jest bowiem kluczowym dostawcą na świecie m.in. aluminium, miedzi, niklu, palladu i stali, a ceny wszystkich tych metali osiągnęły w marcu rekordowe poziomy, chociaż stal nie jest jak dotąd jedynym bezpośrednim celem zachodnich sankcji.

Traderzy podają, że prawie niemożliwe jest teraz znalezienie banków chętnych do sfinansowania nowych zakupów rosyjskich metali, nawet w Chinach, które są największym odbiorcą metali bazowych na świecie.

wykres dla: miedź

Aurubis, największy producent miedzi w Europie, próbuje "wyjść" ze swoich kontraktów na dostawy koncentratu miedzi zawartych z Rosją i opowiada się za sankcjami na rosyjskie metale przemysłowe. Z kolei norweska firma aluminiowa Norsk Hydro ASA wskazała, że bierze od Rosji możliwe minimum metalu w ramach swoich kontraktów z rosyjskimi firmami, ale dąży do jeszcze większego ograniczenia zakupów rosyjskich metali.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczne wydarzenia w Buczy. Egzekucje cywilów przez Rosjan

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 116 USD do 10.469,00 USD za tonę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl