Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny prądu. Ruszyły konsultacje w sprawie rekompensat

8
Podziel się:

Zamrożenie cen prądu na cały 2019 rok dla gospodarstw domowych, małych firm, szpitali, samorządów i sektora finansów publicznych wymaga ustalenia sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz rekompensat dla dostawców prądu za utrzymanie zeszłorocznych cen.

Ceny prądu na rok 2019 zostały zamrożone.
Ceny prądu na rok 2019 zostały zamrożone. (WP.PL)
bEKtOcTF

Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi popisaną 28 czerwca przez prezydenta ustawą, przez cały 2019 r. ceny zostały zamrożone na poziomie stawek nie wyższych jak stosowane do 30 czerwca 2018 r.

W efekcie ceny energii nie wzrosną od lipca dla gospodarstw domowych, samorządów, mikro i małych firm oraz szpitali. Średnie i duże firmy mogą natomiast otrzymać rekompensaty na zasadach pomocy de minimis. Czyli najpierw firma płaci rachunek według podwyższonych stawek, a potem występuje o rekompensatę. Jej kwota nie może być jednak wyższa niż 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Za utrzymanie cen przedsiębiorstwom sprzedającym prąd należą się rekompensaty. Dlatego też Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Potrwają one do 10 lipca br.

bEKtOcTH

- Konieczność aktualizacji projektu rozporządzenia jest związana z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, które zróżnicowały działanie mechanizmu stabilizacji cen energii w 2019 r. w zależności od półrocza - informuje resort energii.

Znowelizowana ustawa nałożyła na ministra energii obowiązek wydania rozporządzenia w ciągu 21 dni od dnia wejścia jej w życie tj. do 20 lipca br.

bEKtOcTN
Zobacz także: Obejrzyj: Fuzje i przejęcia w Polce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

- Głównym celem rozporządzenia jest określenie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz rekompensaty finansowej, w tym średnioważonej ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, pozostałych kosztów jednostkowych przedsiębiorstw energetycznych oraz sposobu wyznaczania obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia) - podaje ministerstwo.

Uwagi należy przesyłać do ministerstwa do 10 lipca 2019 r.

bEKtOcTO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKtOcUi
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
aaa
2 lata temu
Co wy piszecie W zeszlym roku od 1 pazdziernika prad wzrosl o ponad 43 procent dla malych firm Placilem ok 618 a teraz prawie 900 Po rozliczeniach majowych dalej jest to samo Klamstwo pisowskie nie ma granic
co chcecie?
2 lata temu
a po wyborach SRU wam aż będzie miło! a do wyborów cisza i sielanka:))) wy myślicie że nie zapłacicie za te dary od prezesa mylicie się brak wody i wyerzyw to wymusi z pewnością do tego dojdzie ekologia Ue na na to wymusi i mam< KLAPS i podwyżki jak się patrzy- ja bynajmniej naiwny nie jestem i wiem ja to działa w grecji było tak samo i venezueli też efekty widać u nas dojdzie do tego samego z tą różnicą że grecja ma tuirystów venezuela ropę a ma co? nam nikt tak chijnie nie pomoże wyjść z kryzysu ale co tu gadać dopuki igrzyska trwają gawiedź się bawi a co będzie później pomartwimy się jak przyjdzie kryzys- ale nie wjajcie jak to nastąpi- dobry przykład vietnam tam wydano 6 miliardów na rozwój przemysłu motoryzacyjnego u nas na 500+ to jest ta różnica oni się rozwijają u nas upada ursus pis nie jest gospodarzem a jedynie rozpustnikiem by utrzymać władzę sypie cukierkami tak robili w rzymie cesarze widać chistaria nikogo nic ie nauczyła albo mało kto się jej uczył- uz wychowaniem seksualnym jest tak samo więc będziemy jeszcze płakać! ale co tam modlitwa pomorze!
ollo
2 lata temu
Politycy ustalający cenę prądu? Już kiedyś tow. Wiesław z trybuny sejmowej ustalał cenę kiełbasy, a jak skończył ? Wystarczy zapytać wujka Gugla, no chyba , że ktoś jeszcze książki czyta...
bEKtOcUj
ewa
2 lata temu
Ręczne sterowanie gospodarką już raz mieliśmy. Pamiętamy skutki. Kaczyński - zbawiciel Polski sprowadza kraj do lat pięćdziesiątych kiedy był młody i zdrowy. Efekty coraz bardziej widoczne. Gospodarki nie zbuduje się kupując wyborców.
ewa
2 lata temu
Niech Kopaczowa płaci wszystkim bo to ona obiecała Polakom, po podpisaniu pakietu klimatycznego, że ceny prądu nie zdrożeją