Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Ceny energii bez zmian, ale nie dla wszystkich. Projekt wpłynął do Sejmu

4
Podziel się:

Zgodnie z ustawą rodziny, szpitale i najmniejsze firmy będą płacić takie stawki, jakie były w czerwcu ubiegłego roku. Niestety od podwyżek nie wymigają się najwięksi przedsiębiorcy, choć i oni mogą liczyć na pewną ulgę.

Obecnie ponad 90 proc. odbiorców nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną niż płaciło 30 czerwca 2018 r.
Obecnie ponad 90 proc. odbiorców nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną niż płaciło 30 czerwca 2018 r. (East News, Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Lista szczęśliwców, którzy przez cały rok będą mieli zamrożone ceny prądu jest długa. Są na niej gospodarstwa domowe, mikro- i małe firmy, szpitale jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów, oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadającymi osobowości prawnej, np. Lasów Państwowych.

Zgodnie z założeniem projektu, od 1 lipca 2019 r. średnie i duże firmy zapłacą rynkowe ceny energii, a potem będą się mogły ubiegać o zwrot wyższych kosztów na zasadach pomocy de minimis.

Wartość tej pomocy obwarowana jest limitami, który w największej liczbie przypadków wynosi ok. 860 tys. zł otrzymanej pomocy w bieżącym roku podatkowym oraz w dwóch poprzedzających go latach podatkowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Polacy pokochali energię ze słońca. Teraz ME robi wszystko, by nadążyć za przedsiębiorczymi Polakami

"Z uzyskanych z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów danych wynika, że średnie i duże przedsiębiorstwa jak dotąd w ograniczonym stopniu korzystały z tej pomocy. W latach 2017-2018 jedynie 9 przedsiębiorstw średnich oraz 7 dużych przedsiębiorstw otrzymało pomoc de minimis" – napisano w uzasadnieniu do projektu.

Z kolei przedsiębiorstwa energochłonne będą beneficjentem mechanizmu, który zostanie wprowadzony ustawą o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
J. H
5 lata temu
NO CIESZCIE SIĘ KOCHANI WYBORCY KIEDY JESZCZE MOŻECIE....!!!!!! 😃😊👨👧
Leszek
5 lata temu
Po wyborach Jesiennych to choćby potop .Władza się wyżywi
Zim
5 lata temu
Spokojnie. Jesienią PiS wygra wybory i wtedy wszystkim dowali. Ceny prądu zwalą nas z nóg.
No ciekawe
5 lata temu
A jaka jest definicja "małej firmy" zgodnie z tą Ustawą? Bo nie bardzo wiadomo kto i gdzie sie łapie? Ba! Nawet w czasie obowiązywania Utawy frma może wypaść lub wpaść w określone uregulowania i mechanizmy kompensacyjne w okresie rozliczeniowym. I co wtedy?