Notowania

gospodarka
05.06.2019 12:16

Ceny prądu. Ruszają kolejne rozmowy Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej

W środę odbędzie się kolejna tura rozmów przedstawicieli resortu energii oraz Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o cenach prądu. Według ministerstwa spotkanie ma charakter roboczy i jest częścią stałych kontaktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ceny prądu. Rozmowy resortu energii i Komisji Europejskiej kontynuowane (Fot: Pio Si)

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Energii, rozmowy z Komisją Europejską (KE) w sprawie ustawy dotyczącej cen prądu wkroczyły w końcową fazę. Strony uzgodniły oparcie rozwiązania na koncepcji tzw. usługi powszechnej, realizowanej przez przedsiębiorstwa obrotu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.

Uzgodniono także wstępny zakres beneficjentów - gospodarstwa domowe, jednostki sektora finansów publicznych, szpitale, mikro i małe przedsiębiorstwa. Oznacza to, że wskazani odbiorcy będą mieli ceny prądu obowiązujące na koniec czerwca 2018 r. - podaje PAP.

Według resortu energii, rozmowy z KE prowadzone są z uwzględnieniem posiedzeń Sejmu RP oraz kalendarzem prac sejmowych.

Zobacz: Podwyżka cen prądu dotknie wszystkich. Rekompensaty nie załatwią problemu

Jak zaznaczali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa, uzgodnione z Komisją zmiany planują wprowadzić do ustawy o cenach prądu na posiedzeniu Sejmu, planowanym na 12-14 czerwca - informuje PAP.

Jak informowaliśmy w połowie maja, spółki energetyczne będą mogły składać od lipca wnioski o rekompensaty związane z utrzymaniem cen prądu na poziomie tych z 2018 r.

- W funduszu na ten cel do połowy roku będzie ponad 2 miliardy złotych - zapowiadał wówczas minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii ocenił, że pierwsze wnioski o rekompensaty spółki będą mogły składać już w lipcu tego roku, a wypłaty powinny rozpocząć się w sierpniu.

Zgodnie z przyjętą w grudniu ub.r. ustawą, ceny energii w tym roku zostają ustalone na poziomie taryf i cenników obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy wsparcie będzie dotyczyć również przemysłu i samorządów, które narzekają na wysokie ceny energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2019

pisowska szaradajak tu wykombinować żeby podwyżki kilkudziesięcio procentowe odwlec do listopada... jeszce 5 miesięcy ciemny lud pomamić....

05-06-2019

MIKICena energii na poziomie z 30 czerwca 2018. Czekamy na realizację lub wystąpienie Premiera i oświadczenie, że skłamał.

05-06-2019

GośćPół roku mija, a dalej nie wiadomo co z cenami prądu.

Rozwiń komentarze (11)