Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Inflacja coraz wyżej. Ceny napędzane prądem

471
Podziel się

Nie ma opcji, duże firmy muszą podwyższyć ceny, bo wszystkim wzrosną koszty energii. W maju inflacja skoczyła do 2,3 proc. - podał GUS we wstępnych wyliczeniach.

Ceny prądu dla firm wpłynęły na ceny żywności
Ceny prądu dla firm wpłynęły na ceny żywności (Shutterstock.com)
bDAPgiyd

Inflacja wyniosła 2,3 proc. w ujęciu rocznym w maju, wobec 2,2 proc. rdr w kwietniu - wyliczył wstepnie Główny Urząd Statystyczny. Nie jest to dużą niespodzianką dla analityków, choć ci spodziewali się lekko wyższej dynamiki 2,4 proc.

bDAPgiyf

To wyliczenia roczne. W samym maju w porównaniu z kwietniem, ceny poszły w górę o 0,2 proc. A można było nieśmiało liczyć na spadek, bo kwiecień był miesiącem wyjątkowym. To w nim skumulowały się wielkanocne zakupy w przeciwieństwie do poprzedniego roku, gdy przypadły na marzec. Tak mocnego wzrostu w skali jednego tylko miesiąca jak w kwietniu nie było od stycznia 2011 roku.

Zobacz też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

W kwietniu to ceny schabu i paliw miały kluczowe przełożenie na wskaźnik inflacji. Żywność reagowała na wyższe ceny transportu, ale i prądu.

bDAPgiyl

To drugie wynika z wysokich cen praw do emisji CO2. Komisja Europejska nie zgodziła się na objęcie rekompensatami dużych firm, więc od lipca te mogą się szykować na wyższe koszty. Choć ostatnie dni mogą akurat budzić optymizm, bo uprawnienia akurat zaczęły spadać. Na początku czerwca zeszły poniżej 24 euro za tonę, czyli są najniższe od kwietnia. Rok temu kosztowały około 16 euro.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o aż 5 proc. rok do roku i to główny powód przyśpieszenia inflacji. W porównaniu z i tak już drogim kwietniem poszły w górę o jeszcze 1,2 proc. Najwyraźniej do mięsa schabowego (patrz: pomór świń w Chinach) i warzyw dołączyły inne produkty.

Ceny nośników energii spadły dla gospodarstw domowych o 0,9 proc. rdr, a ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 4,1 proc. rdr. W porównaniu z kwietniem ceny paliw wzrosły o jeszcze 1,4 proc. Co ciekawe ceny hurtowe w Orlenie spadały, więc trzeba to interpretować jako wyższą marżę stacji.

bDAPgiym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAPgiyG
KOMENTARZE
(471)
Gierek zza gr...
2 lata temu
bo jednak znalazł się kolejny "CUDOTWÓRCA" i Edward nie będzie samotnym hochsztaplerem ekonomicznego cudu. Zapłacimy wszyscy, pan zapłaci, pani zapłaci a i obecny berbeć w pampersie również zapłaci. Nic za darmo nie ma, ale żeby naród bez przymusu sam się sprzedawał za srebrniki???
Obatel
2 lata temu
Rozdawnictwo wychodzi wam prądem
olo
2 lata temu
no i dali małpie brzytwę
bDAPgiyH
polak
2 lata temu
bezmyślne szastanie a głupi lud się cieszy że prezes taki dobry
qaz
2 lata temu
Jeszcze 4 lata rządów PiSu i wszyscy będziemy milionerami jak w Wenezueli.
...
Następna strona