Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny prądu. Ministerstwo Energii wypłaci rekompensaty za zamrożenie cen

15
Podziel się:

Spółki energetyczne będą mogły składać od lipca wnioski o rekompensaty związane z utrzymaniem cen prądu na poziomie tych z 2018 r. - W funduszu na ten cel do połowy roku będzie ponad 2 miliardy złotych - zapowiedział w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Ceny prądu
Ceny prądu (Fotolia)
bETGQdTp

W środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa szef resortu energii poinformował, że ponad 65 proc. odbiorców końcowych energii elektrycznej nie płaci obecnie za prąd ceny wyższej niż w czerwcu 2018 roku.

- Sytuacja wygląda jeszcze korzystniej w przypadku najbardziej wrażliwych społecznie grup odbiorców, czyli gospodarstw domowych, ponieważ ok. 90 proc. gospodarstw domowych nie doznało podwyżek cen energii elektrycznej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany przez PAP.

Szef resortu zapewnił także, że ci odbiorcy, którzy obecnie płacą za prąd więcej niż przed rokiem (np. samorządy - red.), finalnie - po wejściu w życie stosownego rozporządzenia o rekompensatach dla spółek - nie zapłacą w tym roku więcej.

bETGQdTr
Zobacz także: Zobacz: Ceny prądu. Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Rekompensaty za zamrożenie cen prądu od sierpnia

Jak tłumaczył w środę minister energii, "w przypadku pozostałych odbiorców energii elektrycznej, płacą oni obecnie - pomimo obniżenia opłaty przejściowej o 95 proc. i akcyzy z 20 zł do 5 zł za megawatogodzinę - wyższe ceny za energię elektryczną niż w 2018 roku".

- Szacujemy, że umowy zostaną odpowiednio dostosowane w połowie roku 2019, ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. Co oznacza, że finalnie ci odbiorcy nie zapłacą w pierwszym półroczu 2019 wyższych cen niż 30 czerwca 2018 roku - zapewnił Krzysztof Tchórzewski.

bETGQdTx

Minister ocenił, że pierwsze wnioski o rekompensaty spółki będą mogły składać w lipcu tego roku, a wypłaty powinny rozpocząć się już w sierpniu.

- Wydanie rozporządzenia i obwieszczenia Ministra Energii pozwoli na uruchomienie wniosków do funduszu wypłaty różnicy cen, na podstawie których spółka (m.in. Tauron oraz inne spółki energetyczne - red.) otrzyma stosowne rekompensaty. Mając na uwadze nasz wewnętrzny harmonogram prac, zakładamy, że pierwsze wnioski do funduszu o wypłatę spółki będą mogły składać w lipcu - poinformował posłów szef resortu energii, cytowany przez PAP.

Dodał, że obecnie w funduszu wypłaty różnicy cen, z którego spółki energetyczne będą otrzymywać rekompensaty związane z utrzymaniem cen prądu na ubiegłorocznym poziomie, jest ok. 1,7 mld zł.

Ceny prądu. Rozmowy z Komisją Europejską

Zgodnie z przyjętą w grudniu ub.r. ustawą, ceny energii w tym roku zostają ustalone na poziomie taryf i cenników obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy będzie wsparcie dla przemysłu, czy samorządów, które narzekają na wysokie ceny energii.

bETGQdTy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał we wtorek, że rząd, zgodnie z obietnicą, "zadział samodzielnie" tam, gdzie było to możliwe - kosztem sporych ubytków w budżecie, a mianowicie związanych zarówno z redukcją akcyzy na energię elektryczną, jak również redukcją o 95 proc. opłaty przejściowej to kolejne ponad 1 mld zł, a także VAT od opłaty przejściowej oraz od akcyzy to 3,5 do 4 mld zł - podaje PAP.

Szef rządu zaznaczał jednak, że wszelkie inne zmiany w taryfach cenowych podlegają zaopiniowaniu "i właściwie podlegają decyzji" Komisji Europejskiej. - To dlatego minister Tchórzewski wielokrotnie był w Brukseli w ostatnim czasie i wielokrotnie rozmawiał o tym, wypracowując możliwy konsensus z odpowiednimi urzędnikami Komisji Europejskiej - zapewniał we wtorek premier.

bETGQdTz

W poniedziałek szef Dyrektoriatu ds. Energii Komisji Europejskiej Dominique Ristori powiedział jednak, że możliwość zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych jest zgodna z europejskimi regulacjami, ale w przypadku odbiorców biznesowych "było by to nieracjonalne".

Jak przypomniał, jedna z obowiązujących regulacji powala w pewnym przypadkach na ustalenie cen energii elektrycznej, ale tylko dla odbiorców indywidualnych, nie przewiduje tego dla odbiorców biznesowych - podaje PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETGQdTS
gospodarka
energia
KOMENTARZE
(15)
Prokurator
3 lata temu
Ha ha to ciekawe ceny płacone wiatrowym, wodnym itd spadają. A węglowy ciągle rosną. Elektrownia wodna odlat 90 ma ciągle ta sama stawkę, gdy spekulacje z certyfikatami były to nawet połowę kwoty z lat90. Płacimy klice finansowej
I do dymisji
3 lata temu
Niech buduje elektrownie wiatrowe
Marek
3 lata temu
W 2020 (po wyborach prezydenckich) ceny energii poszybują. Teraz pisowi chodzi wyłącznie o wygranie wyborów, więc wymyślają różne sztuczki na utrzymanie cen, ale gdy wygrają hamulców nie będzie.
bETGQdTT
jkkj
3 lata temu
złodzieje u władzy
pyteko
3 lata temu
to kto za to finalnie zapłaci - rząd ......