Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ChronPESEL.pl: Problem wyłudzeń na dane osobowe seniorów będzie narastał w br.

0
Podziel się:

Na skradzione dane osobowe usiłowano dokonać wyłudzeń na łączną kwotę ok. 3 mld zł w 2017 r., wynika z danych zgromadzonych przez platformę internetową ChronPESEL.pl. Według ekspertów, proceder ten coraz częściej będzie dotykać seniorów, a zjawisko to będzie nasilać się w 2019 r.

ChronPESEL.pl: Problem wyłudzeń na dane osobowe seniorów będzie narastał w br.
bEJkEpZx

"Z danych zgromadzonych przez platformę internetową ChronPESEL.pl wynika, że w 2017 r. dokonano prób wyłudzenia pieniędzy z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych o łącznej wartości nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł. Zdaniem ekspertów ChronPESEL.pl, proceder ten coraz częściej będzie dotykać seniorów, a zjawisko to będzie nasilać się w 2019 r." - czytamy w komunikacie.

Z danych ChronPESEL.pl wynika, że w 2017 r. dokonano 47 000 wyłudzeń na skradzione dane osobowe.

"Obserwując zeszłoroczne trendy, należy spodziewać się wzrostu liczby prób wyłudzeń kredytu na dane osobowe skradzione osobom starszym. Statystycznie rzecz biorąc do takiego zdarzenia dochodzi co 12 minut. Należy przy tym pamiętać, że do zaciągnięcia pożyczki przez Internet wystarczy jedynie 5 minut. Cyfryzacja kolejnych obszarów naszego życia, takich jak np. finanse może spowodować, że bezpieczeństwo seniorów będzie zagrożone. Pamiętajmy bowiem, że przestępcy działają niezwykle szybko, nierzadko wykorzystując najnowsze rozwiązania informatyczne" - powiedziała ekspert z serwisu ChronPESEL.pl Anna Marcinkowska, cytowana w komunikacie.

bEJkEpZz

Jak wskazują eksperci, jednym z najczęstszych powodów kradzieży tożsamości są wyłudzenia kredytów, usług lub przedmiotów. Wyliczają m.in. kredyty gotówkowe, ale również umowy z operatorami telefonii komórkowej, na podstawie których wyłudzane są smartfony, tablety czy nawet laptopy. Coraz częściej dane wykorzystywane do wyłudzeń pochodzą nie tylko ze skradzionych lub nielegalnie skopiowanych dokumentów tożsamości, ale są pozyskiwane również w wyniku ataków cyberprzestępców na zasoby informatyczne placówek służby zdrowia. Opracowane w 2017 r. Rekomendacje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wskazują bowiem, że placówki służby zdrowia są - po instytucjach finansowych - drugim, najczęściej wybieranym celem ataków hakerskich, podano w materiale.

"Statystyki pokazują, że osoby w wieku senioralnym coraz częściej padają ofiarą oszustów, tracą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi i później muszą mierzyć się z wyłudzonymi na swoje nazwisko kredytami i pożyczkami. Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, aby pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Istnieją bowiem rozwiązania, które dają kompleksową opiekę osobom starszym w tego typu sytuacjach. Mówimy tu o szybkiej informacji o tym, że ktoś podszywa się pod nas i próbuje wyłudzić kredyt lub pożyczkę oraz odpowiedniej asyście i pomocy prawnej w przypadku, kiedy to mu się uda. Kosztowo jest to świetna alternatywa dla wręczanego co roku kwiatka, który po kilku dniach zwiędnie" - wskazała Marcinkowska.

ChronPESEL.pl to usługa zapewniająca pełna ochronę przed konsekwencjami kradzieży danych osobowych. Jej użytkownik otrzymuje informacje o bezprawnym użyciu jego nr PESEL oraz asystę i pomoc prawną. Platforma została uruchomiona przez Kaczmarski Group i została oparta na danych Krajowego Rejestru Długów. Obejmuje informacje z sektora bankowego, pożyczkowego, telekomunikacyjnego, energetycznego, ubezpieczeniowego, administracji publicznej oraz zarządzania nieruchomościami.

bEJkEqaa
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)