Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Colliers: W budowie znajdowało się 2,2 mln m2 pow. magazynowej na koniec marca

0
Podziel się:

W budowie na koniec marca br. znajdowało się 2,2 mln m2 powierzchni magazynowej, z czego najwięcej na rynku warszawskim (625 tys. m2 w trzech strefach) oraz na Górnym Śląsku (562 tys. m2), podał Colliers International.

Colliers: W budowie znajdowało się 2,2 mln m2 pow. magazynowej na koniec marca

"Firmy, które podjęły decyzje strategiczne o długoterminowych inwestycjach, nie wstrzymają projektów, aby zrealizować inwestycje na czas i tym samym nie zakłócić wcześniej zaplanowanego łańcucha dostaw. Czynnikiem wpływającym na opóźnienia mogą okazać się brak siły roboczej, co wynika z wstrzymania ruchu transgranicznego lub może być skutkiem zarażania na placu budowy. Jeśli jednak do takiej sytuacji nie dojdzie, prognozujemy, że magazyny, których budowa rozpoczęła się w I kw. lub wcześniej, zostaną ukończone jeszcze w tym roku" - skomentował senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International Maciej Chmielewski, cytowany w komunikacie.

W I kwartale br. wynajęto 1,12 mln m2 powierzchni, co stanowiło wynik o 14% wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r. Największą aktywność najemców odnotowano w warszawskiej strefie II oraz na rynku górnośląskim, na które przypadło odpowiednio 20% i 19% wolumenu transakcji, podano.

"W strukturze najemców dominowały branże handlowa (30%) oraz 3PL (28%). Jedną z największych transakcji było wynajęcie ok. 67 tys. m2 przez jedną z firm z sektora handlowego, dla której deweloper Panattoni dostarczy obiekt typu BTS w Czeladzi" - powiedziała analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International Agnieszka Bogucka, także cytowana w komunikacie.

Na koniec I kwartału 2020 r. podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła poziom 19 mln m2. Największym rynkiem pozostaje Warszawa (trzy strefy magazynowe), gdzie całkowite zasoby wyniosły 4,3 mln m2 (23% całkowitej podaży).

Do użytku oddano ok. 428 tys. m2 nowej powierzchni. Najwyższy przyrost podaży odnotowano we Wrocławiu, gdzie deweloperzy dostarczyli na rynek ok. 183 tys. m2, a zatem blisko 43% nowej podaży w Polsce. Największym nowym obiektem jest centralny magazyn koncernu PepsiCo w Mszczonowie wybudowany przez dewelopera P3 (58,5 tys. m2), wskazano także.

Wpływ na rynek magazynowy miał wybuch pandemii koronawirusa w marcu tego roku.

"Od tego czasu obserwujemy ożywienie w sektorze e-commerce, które może przełożyć się na zwiększenie zapotrzebowania na powierzchnię magazynową ze strony firm zajmujących się e-handlem. Efekty tego będą widoczne w kolejnych kwartałach" - zaznaczyła dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International Dominika Jędrak.

Na koniec I kwartału najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w regionie Bydgoszczy/Torunia (12,2%), Polski Centralnej (10,2%) oraz Warszawy I (10,1%). Najniższy natomiast w Szczecinie (1,8%) oraz w regionie wschodnim (0,7%). Na rynku zachodnim brak było dostępnych powierzchni.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)