Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Do funduszy inwestycyjnych wracają pieniądze. Czerwiec prawie 2,5 mld zł na plusie

Powoli wraca zaufanie do funduszy inwestycyjnych. Oszczędzający zapominają o dramatycznych wydarzeniach z marca i śmielej dokładają pieniądze do puli. W czerwcu wpłaty do funduszy przewyższyły wypłaty o prawie 2,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Klienci TFI wracają ze swoimi oszczędnościami.

Saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych w czerwcu było dodatnie i wyniosło 2,4 mld zł - wylicza serwis Analizy.pl. To już drugi miesiąc z rzędu, gdy inwestorzy więcej pieniędzy dokładają do funduszy niż z nich wycofują.

Przypomnijmy, że w marcu i kwietniu saldo było wyraźnie ujemne. Największa panika przypadła oczywiście na marzec, który był najgorszym miesiącem dla funduszy od lat.

(Analizy.pl)
(Fot: Analizy.pl)

Wtedy inwestorom towarzyszyła bardzo duża niepewność związana z rozwojem epidemii i zamrożeniem gospodarki, a co za tym idzie, bali się straty oszczędności. Teraz, gdy wydaje się, że sytuacja jest opanowana i firmy uczą się nowej normalności, klienci funduszy coraz śmielej wracają do nich z własnymi pieniędzmi.

Osiem Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które zarządzają pieniędzmi przekazywanymi im przez klientów, zakończyło czerwiec z bilansem sprzedaży przekraczającym 100 mln zł. Liderem zostało NN Investment Partners TFI, które pozyskało 558 mln zł nowego kapitału. Jak zauważają eksperci Analizy.pl, jest to jedna z nielicznych instytucji, która odzyskała wypłacony w marcu kapitał.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Czerwiec był bardzo udany także dla bankowych: Pekao TFI oraz Santander TFI, które pozyskały po ponad 400 mln zł. Choć licząc od początku roku są mocno pod kreską - po ponad 3 mld zł.

Jakie rodzaje funduszy cieszą się największym zainteresowaniem klientów? Po dwóch miesiącach dominacji funduszy inwestujących w akcje, w czerwcu najwięcej kapitału pozyskały fundusze dłużne (np. obligacji). To one cieszyły się największą popularnością przez ostatnie lata, ale w kryzysowym marcu zaliczyły największy regres. W czerwcu klienci wpłacili do nich 1,9 mld zł.

Powodzeniem cieszyły się także fundusze obligacji korporacyjnych, do których klienci wpłacili około 160 mln zł netto (po tym, jak w trzy poprzednie miesiące wypłacili z nich ponad 1,5 mld zł).

W czerwcu utrzymało się dodatnie saldo sprzedaży w funduszach akcji, choć skala napływu była niższa niż w dwóch poprzednich miesiącach. Podczas gdy w kwietniu i maju klienci wpłacali do nich po około 500 mln zł, w czerwcu było to jedynie 130 mln zł.

Trzeci miesiąc z rzędu przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały także fundusze mieszane (ich strategia zakłada inwestowanie w akcje i obligacje), które pozyskały łącznie prawie 400 mln zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, analizy.pl, fundusze inwestycyjne, tfi, inwestowanie, wiadomości, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

StanisławaTo wcale nie zaufanie ale dla większości Polaków brak alternatywy przy ujemnych stopach procentowych

13-07-2020

Rajd mikołaja.... Wrzesień selDali się slapac na górce w najgorszym momencie....

14-07-2020

mmZaczyna sie kuszenie owieczek na kolejne strzyżenie.Dobra rada , trzymajcie sie od tego z daleka.Pozdro dla kumatych.

Rozwiń komentarze (5)