Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dominika Kulczyk inwestuje w wielką farmę wiatrową. Prądu starczy dla 200 tys. domów

182
Podziel się

Należąca do Dominiki Kulczyk Polenergia startuje z budową największej farmy wiatrowej w historii spółki. 55 wiatraków już za 2 lata może dostarczać prąd do prawie 200 tys. gospodarstw domowych.

Dominika Kulczyk jest główną właścicielką Polenergii.
Dominika Kulczyk jest główną właścicielką Polenergii. (East News)
bDUBwjhN

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która mocno rozwija się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Właśnie poinformowała o uzyskaniu kredytu z kilku banków na kwotę prawie pół miliarda złotych. Dzięki temu może ruszać z budową Farmy Wiatrowej Dębsk.

Jak podkreślają przedstawiciele Polenergii, to rekordowa w historii grupy inwestycja, która zapewni blisko 50-procentowy wzrost mocy w segmencie lądowych farm wiatrowych.

bDUBwjhP

Jaki będzie efekt dla ludzi? Szacowana roczna produkcja farmy wiatrowej wyniesie około 366 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie dzięki realizacji projektu możliwe będzie uniknięcie emisji zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym nawet 318 tys. ton dwutlenku węgla.

Zobacz także: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Farma Wiatrowa Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Składać się będzie z 55 turbin wiatrowych o łącznej mocy 121 MW. Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w połowie 2022 roku.

bDUBwjhV

- W niespełna osiem tygodni od chwili ogłoszenia nowej strategii Polenergii osiągamy kolejny ważny etap związany z jej realizacją. Pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami - komentuje Michał Michalski, prezes Polenergii.

Spółka prowadzi równolegle kilka innych podobnych projektów. Budowa farmy wiatrowej Szymankowo rozpoczęła się wiosną tego roku i przebiega bez większych zakłóceń. Decyzja o budowie projektu Kostomłoty może zostać podjęta w najbliższych miesiącach.

bDUBwjhW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUBwjiq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(182)
Oburzona
9 miesięcy temu
Ludzie wy chyba sami niewicie co piszecie !!!!!!!!!!!!!! Kupcie sobie tony węgla i włóżcie tam sobie wasz rozum
kr
9 miesięcy temu
Wypowiedzi gości jak Ciemnogrodu
Acha
9 miesięcy temu
Węgla nie chcecie,wiatru nie chcecie,co Wy k.....a chcecie ?!
bDUBwjir
Jasiek
9 miesięcy temu
Co do szkodliwości energii wiatrowej dla środowiska jak tu czytam w komentarzach to są to bzdury do kwadratu. Całe Niderlandy są obstawione wiatrakami. Z nich pochodzi w tamtym kraju 100% energii elektrycznej, a aktualnie mają jej z dużym zapasem. Tam nikt nie mówi o żadnej szkodliwości. Szczerze mówiąc ja jako elektronik bardziej bym stawiał na fotowoltaikę. Miło oglądać w internecie farmy fotowoltaiczne dużej mocy. Marzy mi się aby takie były w kraju. Na nowych osiedlach aktualnie instaluje się fotowoltaikę na dachach domów. I to jest to. Choć myślę też że właśnie siła też jest w różnorodności. Tak że każdy alternatywny poza energetyką węglową sposób pozyskania energii jest dobry, a nadeszła pora aby zmniejszać udział węgla w jej produkcji. Kupowanie taniego węgla w Rosji to rządowa głupota. Nadeszła pora by to zmienić
Toficzek
9 miesięcy temu
Jesteście zacofani
...
Następna strona