Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Dominika Kulczyk inwestuje w wielką farmę wiatrową. Prądu starczy dla 200 tys. domów

182
Podziel się:

Należąca do Dominiki Kulczyk Polenergia startuje z budową największej farmy wiatrowej w historii spółki. 55 wiatraków już za 2 lata może dostarczać prąd do prawie 200 tys. gospodarstw domowych.

Dominika Kulczyk jest główną właścicielką Polenergii.
Dominika Kulczyk jest główną właścicielką Polenergii. (East News)

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która mocno rozwija się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Właśnie poinformowała o uzyskaniu kredytu z kilku banków na kwotę prawie pół miliarda złotych. Dzięki temu może ruszać z budową Farmy Wiatrowej Dębsk.

Jak podkreślają przedstawiciele Polenergii, to rekordowa w historii grupy inwestycja, która zapewni blisko 50-procentowy wzrost mocy w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Jaki będzie efekt dla ludzi? Szacowana roczna produkcja farmy wiatrowej wyniesie około 366 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie dzięki realizacji projektu możliwe będzie uniknięcie emisji zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym nawet 318 tys. ton dwutlenku węgla.

Zobacz także: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Farma Wiatrowa Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Składać się będzie z 55 turbin wiatrowych o łącznej mocy 121 MW. Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w połowie 2022 roku.

- W niespełna osiem tygodni od chwili ogłoszenia nowej strategii Polenergii osiągamy kolejny ważny etap związany z jej realizacją. Pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami - komentuje Michał Michalski, prezes Polenergii.

Spółka prowadzi równolegle kilka innych podobnych projektów. Budowa farmy wiatrowej Szymankowo rozpoczęła się wiosną tego roku i przebiega bez większych zakłóceń. Decyzja o budowie projektu Kostomłoty może zostać podjęta w najbliższych miesiącach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(182)
mila
2 lata temu
Ta kobieta zna w co inwestować! Popieram Dominikę!
Ola
2 lata temu
ta Pani wie co robi
weronika
2 lata temu
no i super inicjatywa, mam nadzieję że to się sprawdzi!
Edua
2 lata temu
Mądra babka, dobra inwestycja
andri
2 lata temu
w pełni rozumiem ten krok
...
Następna strona