Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
19.03.2020 13:18

Elektrobudowa w tarapatach. Planuje ogłoszenie upadłości

Zarząd Elektrobudowy postanowił odstąpić od realizacji emisji akcji, z których firma miała pozyskać pieniądze na działalność oraz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzja kompletnie zaskoczyła inwestorów. Na giełdzie akcje spółki straciły na wartości około 60 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zarząd Elektrobudowy postanowił złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Elektrobudowie nie udało się osiągnąć porozumienia z bankami oraz towarzystwami ubezpieczeń dotyczącego restrukturyzacji zadłużenia finansowego i warunków nowego finansowania. Zdaniem zarządu możliwości finalizacji uzgodnień zostały wyczerpane, a oczekiwania i postulaty spółki oraz podmiotów, będących stroną umowy w sprawie finansowania, były rozbieżne.

Jak informuje spółka, uniemożliwiło to pozyskanie "stabilnego finansowania" koniecznego do dalszej działalności, a także pozyskanie dokapitalizowania. Dlatego też zarząd zdecydował się złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

– Decyzję o rozpoczęciu procesu upadłości podjęliśmy z ciężkim sercem, wobec wyczerpania możliwości dalszego finansowania bieżącej działalności spółki oraz pozyskiwania gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w szczególności gwarancji należytego wykonania, koniecznych do pozyskiwania nowych kontraktów, utrzymania płynności spółki oraz spłaty wszystkich zobowiązań – mówi Jacek Podgórski, prezes Zarządu Elektrobudowy.

Elektrobudowa obniżyła cele dot. przychodów, EBITDA na 2019, odwołała - na 2020

"W ocenie zarządu podjęcie powyższej uchwały jest w obecnych okolicznościach jedynym możliwym rozwiązaniem umożliwiającym w najszerszym możliwym stopniu ochronę prawnie uzasadnionych interesów zarówno emitenta, jak i wszystkich jego interesariuszy, w szczególności jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników" - poinformował zarząd Elektrobudowy w komunikacie.

Jak poinformowała firma, spółka postanowiła odstąpić od emisji akcji seri F. Pierwotnie chciała w ten sposób pozyskać dodatkowe środki.

Spółka zakończyła w tym tygodniu rundę negocjacji obejmujących blisko 1/3 jej zobowiązań.
Elektrobudowa jeszcze na powierzchni. Trwają rozmowy o spłacie zadłużenia

Takiego obrotu spraw nie spodziewali się inwestorzy. Najlepiej widać to po notowaniach na giełdzie, gdzie Elektrobudowa traci w czwartek blisko 60 proc. Wartość jednej akcji spadła w okolice 2,30 zł, a jeszcze w środę chodziły powyżej 5 zł.

Taki spadek na akcjach przekłada się na zmniejszenie wartości całej spółki o około 15 mln zł. W tej chwili można ją szacować na zaledwie 10 mln zł.

– Decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszeniu upadłości to jedyny dziś sposób na utrzymanie bieżącej działalności spółki i maksymalnie wysoką spłatę zobowiązań wszystkich wierzycieli – wyjaśnia Jacek Podgórski.

Proces upadłościowy nie przerywa działalności spółki. Po ogłoszeniu upadłości, przedsiębiorstwo Elektrobudowa S.A. będzie działać nadal pod zarządem syndyka, który będzie wyposażony w odpowiednie instrumenty prawne (niedostępne obecnemu zarządowi spółki) pozwalające na zarządzanie aktualną, trudną sytuacją płynnościową i prowadzenie dalszej działalności.

– Dołożymy wszelkich starań, by wesprzeć działania syndyka zmierzające do zapewnienia możliwości dalszego prowadzenia działalności spółki oraz zachowania integralności przedsiębiorstwa – deklaruje w imieniu zarządu spółki prezes Jacek Podgórski.

Zarząd przygotował plan działania i swoje rekomendacje dotyczące dalszej działalności spółki po ogłoszeniu upadłości. Wyposaży również syndyka w informacje, zasoby i narzędzia pozwalające zapewnić ciągłość operacyjną przedsiębiorstwa.

– Jesteśmy gotowi wspierać syndyka w okresie przejściowym we wszelkich działaniach mających na celu zapewnienie integralności przedsiębiorstwa, utrzymanie dalszej działalności spółki oraz zabezpieczenie jej majątku – podkreśla Jacek Podgórski.

Elektrobudowa świadczy kompleksowe usługi budowlano-montażowe, realizując inwestycje związane z przemysłem energetycznym, petrochemicznym, wydobywczym oraz budownictwem obiektów użyteczności publicznej w systemie pod klucz.

Spółka jest notowana na GPW od 1996 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 763,5 mln zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

pppTo była jedyna Polska firma która mogła wybudować np. nowy blok energetycznych. Pracują dla nich setki podwykonawców... Jak rząd nie chcę być skazany … Czytaj całość

19-03-2020

DomiPiss pomoże ha ha byle do wyborów potem Andrzejek zwany bezjajowym ogłosi upadłość firmy zwanej polską ha ha

19-03-2020

OLOZaczynają się bankructwa,pożary,zamykania,wstrzymania produkcji,skomlenie o pomoc i podwyżki jak gazu teraz w tym i takim momencie.Zaraz będzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (37)