Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
13.05.2020 11:06

Enefit optymistycznie patrzy na perspektywę 2020 r. na polskim rynku

Enefit - działająca w Polsce spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia - optymistycznie patrzy na 2020 r., mimo iż część jej klientów dotknęły skutki pandemii koronawirusa, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający Maciej Kowalski.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Postrzegamy polski rynek jako bardzo perspektywiczny dla grupy i mamy plany dalszego rozwoju w Polsce" - powiedział Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że grupa nie zmieniła swoich ambitnych planów i przy rosnącej sprzedaży zamierza nadal zwiększać zaangażowanie w Polsce.

"Nie mamy celu wolumenowego czy dotyczącego procentowego udziału w rynku. Sukcesywnie rośniemy, a dynamika sprzedaży jest już większa niż w ubiegłym roku. Mamy większą sprzedaż gazu niż pierwotnie zakładaliśmy. Zależy nam na tym, żeby konsekwentnie posuwać się do przodu, ale niekoniecznie muszą to być wielkie dynamiczne wzrosty" - wskazał dyrektor.

Wyjaśnił, że firma pełni funkcję sprzedawcy rezerwowego na rynku gazu, dzięki czemu trafiła do niej spora grupa klientów biznesowych, w tym przemysłowych, po ogłoszeniu upadłości spółki HEG. Zdaniem Kowalskiego, sytuacja ta spowodowała, że ceny się ustabilizowały, a udział Enefitu w rynku sprzedaży gazu wzrósł.

Pandemia koronawirusa dotychczas nie wpłynęła znacząco na działalność spółki.

"Nieznacznie wzrasta zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach domowych, ale my nie mamy tego typu klientów. Natomiast spada zapotrzebowanie klientów biznesowych w sektorach objętych restrykcjami - np. z branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Dla nas oznacza to konieczność upłynnienia energii, która do tej pory była przez nich zamawiana. Dodatkowo, ceny energii są teraz niższe, więc to generuje pewną stratę w obecnym okresie. Jednocześnie staramy się jednak przygotować optymalne rozwiązania dla klientów, którzy potrzebują energii elektrycznej, mimo że są w jakiś sposób dotknięci stanem pandemii. Wpływ koronawirusa na działalność na rynku energii określiłbym jako pośredni, a nie bezpośredni" - powiedział Kowalski.

Dodał, że dynamika sprzedaży i wahania na rynku są dość duże.

"Niektórzy klienci podejmują decyzje szybciej, by skorzystać z niskich cen, co powoduje, że pod względem sprzedaży patrzymy na ten rok optymistycznie. W ujęciu ogólnym epidemia wpływa na branżę negatywnie, ale dostrzegamy też pozytywne tendencje, ponieważ są przedsiębiorstwa, które zużywają teraz więcej energii" - podsumował.

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, to estońska grupa surowcowo-energetyczna, będąca własnością państwa. Jest obecna także na rynkach Łotwy i Litwy. W 2019 r. sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 8,6 TWh, a przychody ze sprzedaży sięgnęły 956,4 mln euro.

Kamila Wajszczuk

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz