Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Energa ma plan inwestycyjny. Wyda prawie 30 mld zł

0
Podziel się

Do 2030 roku Energa zamierza zainwestować 29,7 mld zł. Pieniądze pójdą na budowę, przebudowę i rozbudowę sieci dystrybucyjnej oraz odnawialne źródła energii.

Energa ma plan inwestycyjny. Wyda prawie 30 mld zł.
Energa ma plan inwestycyjny. Wyda prawie 30 mld zł.
bDZfzByZ

"Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa na lata 2021-2030" przewiduje łączne nakłady na inwestycje podstawowe i dodatkowe na lata 2021-2030 w wysokości ok. 29,7 mld zł, z czego ok. 13,4 mld zł w latach 2021-2025, podała spółka. Plan został zatwierdzony przez radę nadzorczą.

"Nowa wersja wieloletniego planu inwestycji strategicznych (WPIS) została przygotowana w związku z ogłoszoną przez PKN Orlen S.A., akcjonariusza strategicznego spółki, 'Strategią Grupy Kapitałowej Orlen do 2030 roku'. Ponadto aktualizacja 'WPIS' wymagana jest w celu adaptacji do zachodzących i przewidywanych zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym oraz aktualizacji planu do bieżącego harmonogramu realizacji projektów inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie.

W Linii Biznesowej Dystrybucja w okresie od 2021 do 2030 roku zostanie poniesionych ok. 16,9 mld zł nakładów. Inwestycje będą dotyczyły głównie budowy, przebudowy i rozbudowy sieci dystrybucyjnej w związku z poprawą niezawodności dostaw energii elektrycznej, przyłączeniem źródeł energii elektrycznej oraz rosnącymi przepływami w sieci, jak również budowy lub rozbudowy sieci związanej z przyłączeniem odbiorców, podano także.

bDZfzBzb

Na Linię Biznesową Wytwarzanie grupa zamierza przeznaczyć ok. 11,8 mld zł w latach 2021-2030, z czego największa część przypadnie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Do Linii Biznesowej Sprzedaż oraz pozostałych spółek zostały alokowane nakłady w kwocie ok. 1,1 mld zł, które obejmują głównie rozwój narzędzi IT, rozwój nowej oferty produktowej oraz inwestycje w obszarze oświetlenia.

Wszelkie działania inwestycyjne prowadzone przez Grupę Energa muszą spełniać kryterium minimalnej atrakcyjności inwestycyjnej, dlatego też priorytetem są rentowne inwestycje i stabilność finansowa grupy, podsumowano.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

bDZfzBzC
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)