Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energa
27.09.2019 09:32

Energa zarobiła o połowę mniej. Produkuje coraz więcej prądu z OZE

Trzeci największy w Polsce sprzedawca prądu odnotowuje spadki zysków. Energa w pół roku zarobiła na czysto 275 mln zł. Zarząd chwali się, że firma produkuje coraz więcej zielonej energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Władze Energi pochwaliły się wynikami. (Fot: energa.pl)

Grupa Energa od kwietnia do czerwca wypracowała 89 mln zł zysku netto. To dużo mniejsza kwota niż przed rokiem, gdy na czysto zarobiła 281 mln zł - wynika z najnowszego raportu spółki.

Nieco lepiej wypada porównanie tego i poprzedniego roku po sześciu miesiącach, choć dalej widać regres. Dzięki lepszemu pierwszemu kwartałowi, zyski spadły "tylko" o połowę. Energa zarobiła 275 mln zł wobec 556 mln zł rok wcześniej.

Jedynie na poziomie zysków operacyjnych EBITDA (zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją) jest lepiej. Bilans półrocza to 1 mld 258 mln zł - o 97 mln zł lepiej niż rok temu. Mniej więcej takich wyników spodziewali się analitycy przed publikacją raportu Energi.

Dla grupy Energa, która jest trzecim największym dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce, pierwsze półrocze upłynęło na konsekwentnym rozwoju nowych mocy wytwórczych w segmencie zielonej energii i nowych technologii. Grupa ma już 41 proc. udziału produkcji energii z OZE w całej produkcji własnej.

W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Zarząd podkreśla, że Energa prowadzi budowę nowej Farmy Wiatrowej Przykona o mocy zainstalowanej 31 MW oraz średniej rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie 75 GWh. Dziewięć turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą powstaje na obszarze 250 ha terenów rekultywowanych po kopalni węgla brunatnego.

Spółka prowadzi też budowę nowoczesnego magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Obiekt budowany w technologii hybrydowej powstaje w pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra, niedaleko Pruszcza Gdańskiego.

- Po pierwszym półroczu zachowujemy stabilny poziom środków finansowych pozwalający nam na dalszą, konsekwentną realizację planów inwestycyjnych w drugiej połowie roku - podkreśla Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi odpowiedzialny za finanse.

- Wbrew obawom niektórych analityków krótkookresowe obniżenie przychodów wynikające z zamrożenia cen energii dla odbiorców zostanie wyrównane w efekcie zastosowania zapisów rozporządzenia do ustawy i dalej z chwilą uruchomienia systemu rekompensat - tłumaczy.

W pierwszym półroczu Energa przeznaczyła na inwestycje 776 mln zł. To o 152 mln zł, czyli 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Prawie 648 mln zł przeznaczono na inwestycje w dystrybucję energii. W pół roku firma przyłączyła do sieci 27,4 tys. nowych odbiorców, a także wybudowała i zmodernizowała 1939 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energa, eng, wyniki, energetyka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2019

****Ciekawe, takie problemy ze wszystkim w tej energetyce, drogi węgiel, upalne lato a i tak potrafili wygenerować zysk! Nie ma to jak łupić cenami … Czytaj całość

27-09-2019

TezA co z tym moim prądem z paneli, dlaczego złodziejska energetyka zamiast dopłacić to jeszcze część zabiera ?skoro ona taka ,,zielona"

27-09-2019

tonieMyNo i super skoro tak dobrze to czemu ten papier stoi najniżej od początku, czas najwyższy dokapitalizować PGG oni tacy biedni...

Rozwiń komentarze (6)