Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Erko wybuduje nowoczesną fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe za 37 mln zł

0
Podziel się:

Erko wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego, podała spółka. Koszt inwestycji w projekt "ERKO 4" szacowany jest na 37 mln zł. Inwestycja zakłada stworzenie liczącej 10 tys. m2 hali produkcyjno-magazynowej oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej.

Erko wybuduje nowoczesną fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe za 37 mln zł
bEDUcdPF

Erko jest jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej, posiada zakład produkcyjny w Czeluśnicy na Podkarpaciu, a centrala znajduje się w Jonkowie pod Olsztynem. Właśnie tam w marcu 2021 rozpocznie budowę ERKO 4.0 - zaawansowanej technologicznie fabryki na terenie Warmii i Mazur oraz innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego, podano.

Fabryka będzie również centrum wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji - przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji oraz młodzież ze szkół średnich i wyższych będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące rozwiązania.

"Projekt ERKO 4 odpowiada na potrzeby rynkowe związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych u naszych odbiorców. Nie tylko światowe koncerny przemysłowe i technologiczne, ale również firmy średnie i małe borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu - od projektu, przez produkcję, po nadzór - pozwoli nam zwinnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach customizowanych - 'szytych na miarę'" - powiedział prezes Erko Piotr Pętlak, cytowany w komunikacie.

bEDUcdPH

Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej w ramach ERKO 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace (Erko Aero) i branży urządzeń medycznych (Erko Medical), jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (Erko Robotics). Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku - szczególnie eksportu oraz e-commerce.

"Stawiamy na automatyzację procesów technologicznych. Fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza - ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń" - dodał Pętlak.

Działalność fabryki Erko ma również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne mające na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

W ramach centrum badawczo-rozwojowego Erko chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników - a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów. We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami wesprze kształcenie tak poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii, podkreślono.

bEDUcdPN

Fabryka w Jonkowie zostanie oddana do użytku latem 2022 roku. Inwestycja warta łącznie 37 mln zł zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych - dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów udzielonych przez BGK i PKO BP.

Erko jest jednym z kluczowych dostawców branży elektrotechnicznej. Jako pierwsza firma w Polsce w latach osiemdziesiątych rozpoczęła produkcję końcówek i złącz kablowych, których asortyment dzisiaj liczy 2,5 tysiąca typowymiarów. Oprócz dywizji ELECTRO, z której się wywodzi, firma rozwinęła również działy AERO - specjalizujący się w produkcji części do przemysłu lotniczego oraz ROBOTICS - zajmujący się automatyzacją procesów produkcyjnych.

bEDUcdQi
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)