Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zatory
21.05.2015 10:27

Firmy zarabiają na opóźnieniach w płatnościach faktur. "To patologia"

Firmy traktują to jako sposób na darmowe kredytowanie działalności. Niektórzy nawet na tym zarabiają.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zaległości płatnicze nie wynikają z kryzysu gospodarczego tylko z moralności płatniczej firm. Jak podkreślają analitycy firmy Bisnode w najnowszym raporcie dotyczącym opóźnień w płaceniu należności - firmy, które nie płacą w terminie robią to często nie dlatego, że nie mają pieniędzy. Traktują to jako sposób na darmowe kredytowanie działalności. Niektórzy nawet na tym zarabiają.W raporcie "Barometr płatności na świecie 2015" czytamy, że pod względem przeterminowania płatności Polska jest w średniej europejskiej. Ta średnia jest jednak dość wysoka. W Europie najdłużej, bo powyżej 90 dni, na opłacenie faktury czeka się w Grecji, Portugalii i Polsce. Najlepszymi płatnikami są przedsiębiorcy z Danii i Niemiec. Nieznacznie gorzej jest w krajach Beneluksu, Turcji i na Węgrzech.

Na koniec 2014 w Polsce, pomimo znacznej poprawy, zaledwie 44 proc. faktur płaconych było w terminie. W porównaniu do sytuacji z 2008 roku, uznawanego za początek światowego kryzysu nastąpił blisko 3 proc. spadek w terminowości płacenia swoich zobowiązań. Blisko 42,2 proc. faktur regulowanych było z przekroczonym terminem płatności do 30 dni. Warto podkreślić, że w Polsce blisko 10 proc. zobowiązań płaconych było po przekroczeniu 90 dni, w tym 7,7 proc. po upływie czterech miesięcy. Za tak fatalne dane w ogromnej mierze odpowiadają firmy mikro i małe. To właśnie one najdłużej zwlekają z zapłatą.

Firmy przeterminowując płatności w ten sposób finansują swoją bieżącą działalność, traktując opóźnione płatności jako darmowy sposób na jej kredytowanie. Wiele z nich ma problemy z rentownością, ale część nie płaci faktur świadomie. Dostają nieoprocentowaną pożyczkę. Co więcej, na tworzeniu zatorów płatniczych mogą nawet zarabiać pieniądze, bo zamiast opłacić rachunki wpłacają pieniądze na oprocentowane konta - czytamy w analizie Bisnode.

Zdaniem ekspertów zjawisko to jest dość powszechne np. w firmach realizujących zamówienia publiczne. Dodatkową przyczyną narastającego kłopotu zatorów płatniczych jest narzucenie w przetargach firmom budowlanym warunków płatności polegających na rozliczeniu lwiej części prac dopiero po wykonaniu całości inwestycji, w miejsce dotychczasowych rozliczeń etapowych.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m348064.jpg ) ] (http://tech.money.pl/biznes-it/artykul/powstaje-konstytucja-dla-firm,162,0,1793442.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Powstaje ,,konstytucja dla firm"
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/188/m324540.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany-w-umowach-na-czas-okreslony-to,160,0,1785248.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważne zmiany dla 2 milionów pracowników
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m324238.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie-latwiej-o-kredyt-koszt-pozyczek-w-dol,136,0,1783944.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie łatwiej o kredyt. Koszt pożyczek w dół
Tagi: zatory, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, raport, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz