Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podniósł prognozę deficytu 'general government' Polski do 5% PKB w 2020

4
Podziel się:

Fitch Ratings prognozuje, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniesie w Polsce 5% PKB w 2020 r. i 3,3% PKB w 2021 r., podała agencja. Wcześniej Fitch prognozował deficyt w tym ujęciu na 1,5% PKB w tym i przyszłym roku.

Fitch podniósł prognozę deficytu 'general government' Polski do 5% PKB w 2020

"Rewizja odzwierciedla nasze oczekiwania ostrego spadku nominalnego wzrostu gospodarczego, niższego wzrostu dochodów oraz ostrego wzrostu wydatków stymulujących" - czytamy w komunikacie.

Agencja podkreśliła, że nie bierze już pod uwagę 9,5 mld zł (0,4% PKB) dochodów z tytułu przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) w tym roku.

Według Fitcha, poziom długu sektora rządowego I samorządowego (general government) w Polsce, szacowany na 50,3% PKB w 2019 r., jest zgodny z poziomami odnotywanymi przez porównywalne kraje. Agencja prognozuje wzrost tego wskaźnika do 54,3% PKB w 2020 r., a następnie spadek do 52,1% PKB w 2021 r.

"Udział długu skarbu państwa denominowanego w walutach obcych wynosił 26,3% w 2019 r., czyli był znaczący wyższy niż mediana krajów porównywalnych, co wystawia Polskę na ryzyko walutowe" - napisano także w komunikacie.

Przyjęta we wrześniu ub.r. "Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023" przewiduje m.in., że relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 43,5% na koniec 2020 r. i 38,2% na koniec 2023 r. Z kolei relacja długu instytucji rządowych i samorządowych (długu publicznego wg definicji Unii Europejskiej) do PKB obniży się do 46,3% na koniec 2020 r. i 41,3% na koniec 2023 r.

Wcześniej w tym tygodniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys mówił, że powinniśmy brać pod uwagę nie zadłużenie general government, ale państwowy dług publiczny. Według niego, państwowy dług publiczny (obliczany zgodnie z polską metodologią) nie powinien przekroczyć 50% w relacji do PKB w 2020 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
obserwator
4 lata temu
Peowcy znowu się pomylili ? - chyba myśleli że wszyscy poprą i nie chcieli być gorsi i wyszło jak zawsze - nieudaczniki ! Ale w końcu jest ! Wartość tarczy to 212 mld zł. To, naprawdę bardzo dużo, jak na nasz kraj i PKB. Myślę, że jak będzie jeszcze taka potrzeba to znajdą się dodatkowe środki. Ten, rząd naprawdę dba o ludzi, a nie sianie złej propagandy. Brawo PIS !
Oko
4 lata temu
Państwo Pis Upadek największy w historii Jeszcze społeczne rozliczenie. Będą zamieszki jakich Polska nie widziała kwestia tygodni.
Epic Virus
4 lata temu
Hmmm ... ale jaki będzie spadek wpływów z VAT, ceł, akcyzy, pit i cit .... spadek wpływów samorządów z podatków od nieruchomości, parkingów i sytuacja komunikacji miejskiej i koszty szpitali .... oraz potężny wzrost chorobowych, kosztów zasiłków dla bezrobotnych i kolosalny spadek wpływów do ZUS ? Chyba jeszcze do części finansistów nie dotarło co się będzie działo. A poziom niespłacanych hipotek i wysyp mieszkań na rynek nieruchomości i zapaść w budownictwie mieszkaniowym, i brak możliwości brania kredytów ? Oj ludziska nie macie pojęcia na jakiej ba nce mydlanej lecieliście przez ostatnie lata ....
Aquinas
4 lata temu
Dziesięciolecia złych inwestycji narażają RP III na całkowity upadek. Zadłużenie w walutach obcych eksploduje wraz ze spadkiem złotego. Polski eksperyment z neoliberalnym kapitalizmem dobiega końca.