Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FPP postuluje zmiany prawne, umożliwiające pracodawcom wysyłanie załogi na urlop

3
Podziel się:

W obecnej sytuacji przedsiębiorcy powinni móc zmieniać termin urlopów i kierować pracowników na płatny wypoczynek już teraz, kiedy następuje spowolnienie działalności gospodarczej, uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Dlatego FPP postuluje zmiany prawne, umożliwiające pracodawcom wysyłanie pracowników na płatny urlop - obecnie pracownicy mogą, ale nie muszą wyrazić zgody na propozycję urlopu.

FPP postuluje zmiany prawne, umożliwiające pracodawcom wysyłanie załogi na urlop

"Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwraca uwagę, że jednym ze sposobów poradzenia sobie z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa jest wykorzystanie przez pracowników płatnych urlopów wypoczynkowych. Pracodawca nie ma swobody w decydowaniu o urlopach i nie może indywidualnie zmieniać planów urlopowych - jednak pracownicy rozumiejąc nadzwyczajną sytuację mogą korzystać z urlopów, gdy pracodawca wystąpi z taką propozycją. FPP postuluje, że w obecnej sytuacji przedsiębiorcy powinni móc zmieniać termin urlopów i kierować pracowników na wypoczynek już teraz, kiedy następuje spowolnienie działalności gospodarczej. W ten sposób możliwe będzie przeczekanie trudnego okresu i zmniejszy się ryzyko masowego ograniczania zatrudnienia" - czytamy w komunikacie.

Możliwość wykorzystania przez pracowników płatnych urlopów pozwoli pracodawcy racjonalnie zorganizować proces pracy w obliczu wyraźnego spowolnienia. Urlopy są ustalane z dużym wyprzedzeniem, często przed rozpoczęciem danego roku kalendarzowego, a ze względu na okres wakacyjny większość urlopów przypada na miesiące letnie. W obecnie nadzwyczajnej sytuacji najbliższe, letnie miesiące nie będą czasem odpoczynku - tylko pracy, wskazano w materiale.

"Wykorzystanie urlopu w tym momencie jest dla pracownika dobrym rozwiązaniem, bo przede wszystkim nie traci miejsca pracy, ma zapewnione wynagrodzenie i może się zaopiekować własnym dzieckiem w domu. Warto dodać, że urlop nie musi być w całości wykorzystywany - dopuszczalny jest jego podział na części. Pracownikowi należy się nieprzerwanie 2 tygodnie odpoczynku, czyli przynajmniej raz w roku pracodawca powinien udzielić dwutygodniowego urlopu. Należy podkreślić, że pracownicy powinni wykorzystywać swoje zaległe urlopy i nie zwlekać do końcowego terminu - 30 września, jak wskazuje art. 168 Kodeksu pracy - bo wtedy będziemy mogli już zaobserwować zwiększoną potrzebę na pracę" - powiedziała ekspert FPP i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) Grażyna Spytek-Bandurska, cytowana w komunikacie.

Aktualnie, zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę - dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem. Zatem obie strony muszą wyrazić zgodę na wykorzystanie urlopu w określonym terminie, podkreśliła Federacja.

W orzecznictwie sądowym zarządzanie zaległymi urlopami jest rozstrzygane na korzyść pracodawcy. Sąd Najwyższy stwierdził, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody (wyrok z 25.01.2006 r., I PK 14/05). Jednak - jak zwraca uwagę FPP - rodzi się problem, gdy urlop zaległy został wpisany do planu urlopowego. "Powstaje pytanie, czy pracodawca może pominąć postanowienia przyjęte w planie urlopowym i z własnej inicjatywy wyznaczyć w przyspieszonym terminie urlop. Jak wówczas odnosić się do wyroku NSA w Warszawie z 1.04.2003 r. (II SA 2162/02), z którego wynika, że pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi, z własnej inicjatywy, w pierwszej kolejności zaległego urlopu wypoczynkowego?" - czytamy dalej.

"FPP zwraca uwagę, że mogą powstawać kolejne problemy, gdy pracownicy mają opłacony wypoczynek - ale dlatego w obecnej sytuacji ważne jest, aby obie strony wykazały się dużym zrozumieniem i potrafiły, w duchu dialogu, rozwiązywać problemy dla wspólnego dobra - to jest utrzymania miejsca pracy, co jest ważne dla ustabilizowania sytuacji ekonomicznej firmy" - podsumowano w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Lix
4 lata temu
Pracidawca zamiast np 500 000 dochodu miesiecznie bedzie mial 100000 i tez przezyje. O co ten wrzask.
Kok
4 lata temu
Już teraz nie ma dialogu stawiają Cię pod ścianą szantaż a nie dialog albo weźmiesz urlop albo wylatujesz z pracy ludzie są zastraszani godzą się i podpisują urlopy bieżące A jak Ci go zabraknie to bezpłatny Nawet jeżeli się stawiasz że jest to wbrew przepisom i bezprawie to szef odpowie Ci że wie o tym i co mu zrobisz
Wow
4 lata temu
Baju baju, będzie że wykorzystamy cały urlop bo wtedy już jak po puścili smycz to pracodawca ci każe wykorzystać cały, a po tym do widzenia, przecież cały czas bebnia że gospodarka w miesiąc na nogi nie wstanie, tak czy siak większość ludzi pójdzie na bezrobocie, a ci co przetrwają, będą później harowac po 12godz bo wprowadzili Uelastyczniony czas pracy, i ci co zostana brak pracować za 80%pensji, po 12godz i zatrudnien nie będzie bo po co jak reszta będzie harowac po 12godz na dwie zmiany noc, dzień, i bez wytchnienia, bo przecież wolnego nie dostaniesz bo urlop wykorzystales, powodzenia pracodawcy