Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System: Baltic Pipe uzyskał decyzję środowiskową w gminie Rewal

3
Podziel się:

Warszawa, 25.11.2019 (ISBnews) - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wydała decyzję środowiskową dla gazociągu podmorskiego wchodzącego w skład projektu Baltic Pipe, zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego. Miejsce wyjścia gazociągu na ląd będzie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal, podała spółka.

Gaz-System: Baltic Pipe uzyskał decyzję środowiskową w gminie Rewal

"Ta decyzja to kolejny krok na drodze do uzyskania przez Polskę niezależności w zakresie dostaw gazu. Proces pozwoleniowy dla całego projektu Baltic Pipe jest już na ukończeniu. Równolegle trwa procedura wyboru wykonawcy prac budowlanych, Gaz-System zakończy ją na początku przyszłego roku" - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w komunikacie.

Otrzymane zezwolenie w Polsce jest drugim z trzech niezbędnych do pozyskania pozwoleń środowiskowych na realizację gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Pierwszą decyzję, obejmującą obszary morskie Danii, Gaz-System uzyskał 25 października br. Natomiast pozwolenie dla odcinka, który powstanie w szwedzkich obszarach morskich spodziewane jest w najbliższych miesiącach, podano także.

"Pozwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie obejmuje trzy elementy:

  1. stację zaworową, która powstanie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gmina Rewal),
  1. odcinek kończący gazociąg podmorski w rejonie plaż w Niechorzu i Pogorzelicy, który przebiegać będzie w podziemnym tunelu, dzięki czemu nie będzie ingerencji w plażę i wydmy,
  1. gazociąg ułożony na dnie Morza Bałtyckiego w polskich obszarach morskich o łącznej długości około 56 km" - czytamy dalej.

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet - mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Wk
4 lata temu
Dania mogłabybyc naszym sojusznikiem handlowym bo w tej chwili większośc handlu prowadzimy za pośrednoctwem niemiec
Wk
4 lata temu
Jeżeli Dania nie będzie nam sprzedawac gazu zakupionego wcześniej u Rosjan .
m-53
4 lata temu
Ładnie w tej gminie Rewal, tak nowocześnie :)))