Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz-System i Gas TSO of Ukraine uruchomią wirtualne połączenie międzysystemowe

0
Podziel się

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i ukraiński operator systemu przesyłowego Gas TSO of Ukraine zawarli nowe porozumienie międzyoperatorskie, które umożliwia od 1 lipca 2020 r. zastąpienie dwóch dotychczasowych połączeń międzysystemowych - Drozdowicze i Hermanowice jednym wirtualnym punktem - GCP Gaz-System/UA TSO, podał Gaz-System.

Gaz-System i Gas TSO of Ukraine uruchomią wirtualne połączenie międzysystemowe
bErLCXyZ

"Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy kontynuują w ten sposób wdrażanie wymagań unijnych kodeksów sieciowych oraz zasad i praktyk biznesowych zapewniających przejrzystość i płynność w funkcjonowaniu rynku gazu" - czytamy w komunikacie.

Integracja istniejących fizycznych punktów międzysystemowych stanowi jedno z ostatnich wymagań określonych w kodeksie sieci CAM NC. W przypadku Polski i Ukrainy realizacja tych wymagań była możliwa dopiero w 2020 r., ponieważ z początkiem tego roku w obu krajach zaczęły obowiązywać jednakowe reguły biznesowe.

"Operatorzy zwracają uwagę użytkowników sieci na zmiany w procesie zamawiania przepustowości, w ramach których od godziny 6:00 (CET) 1 lipca 2020 r. wnioski o rezerwację zdolności oraz nominacje / renominacje powinny być składane wyłącznie na punkt GCP Gaz-System / UA TSO. Użytkownicy sieci nie będą musieli wybierać punktu, przez który powinien być realizowany przesył, a jedynie powinni określić kierunek transportu gazu (w kierunku Polski lub w kierunku Ukrainy). Dotychczas przydzielone przepustowości w punktach Drozdowicze i Hermanowice zostaną automatycznie przeniesione na przydział przepustowości w nowym punkcie GCP Gaz-System / UA TSO" - czytamy dalej.

bErLCXzb

Po stronie ukraińskiej taryfa za transport gazu w punktach połączeń międzysystemowych nie zmienia się i pozostaje taka sama, jak w wersji zatwierdzonej rozporządzeniem ukraińskiego regulatora nr 3013 z 24 grudnia 2019. Po polskiej stronie stawki taryfowe za realizację przesyłu gazu w punktach połączeń międzysystemowych również pozostają na dotychczasowym poziomie, podano także.

Uczestnicy rynku będą mogli zarezerwować przepustowość punktu GCP Gaz-System / UA TSO na najbliższe lata, biorąc udział w aukcji produktów rocznych zaplanowanej na 6 lipca 2020 r., a także w kolejnych procedurach aukcyjnych dla produktów kwartalnych, miesięcznych i krótkoterminowych. Rezerwacja przepustowości będzie odbywać się w oparciu o zasady opisane w obowiązujących w Polsce i na Ukrainie instrukcjach sieci, podsumowano.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bErLCXzC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)