Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
24.03.2020 09:28

Gaz-System przygotowuje teren pod budowę Baltic Pipe w Polsce i Danii

Gaz-System przygotowuje teren pod budowę gazociągu Baltic Pipe, zarówno w Polsce, jak i w Danii, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W marcu w okolicy duńskiego wybrzeża rozpoczęto prace związane ze zmianą lokalizacji dróg na obszarze, na którym gazociąg podmorski Baltic Pipe połączy się z odcinkiem lądowym. Z kolei w Polsce przygotowanie terenu pod plac budowy na trasie Niechorze - Płoty jest już na ukończeniu" - czytamy w komunikacie.

W najbliższym czasie w Danii zmianie ulegnie przebieg dróg w rejonie inwestycji. Wykonawca przebuduje układ dwóch lokalnych tras biegnących w miejscu lądowania gazociągu Baltic Pipe w Danii. Pierwsza z nich stanie się drogą dojazdową do placu budowy. Natomiast druga umożliwi zmianę organizacji ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych, tak by przebiegał on w sposób bezpieczny i jak najmniej kolizyjny dla okolicznych mieszkańców, podano także.

"W Polsce dotychczasowe prace realizowane są na gruntach należących do Nadleśnictwa Gryfice oraz na obszarze administrowanym przez Urząd Morski w Szczecinie. Zakres prac obejmuje: przygotowanie placu budowy, budowę tunelu, dzięki któremu gazociąg ominie plażę oraz cenne przyrodniczo klif i wydmy, przygotowanie terenu i budowę fragmentu gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym" - czytamy dalej.

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System, a w Danii przez Energinet - mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

SeasW 2022 BP powinien hulać. Wygasają kontrakty z Rosją. LNG nie dość, że drogi to jeszcze go za mało. Czy zdążymy, czy znów będziemy się prosić o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)