Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System zaktualizuje plan rozwoju, zakłada wyższy wzrost popytu na gaz

0
Podziel się:

Gaz-System wkrótce złoży aktualizację dziesięcioletniego programu inwestycyjnego do Urzędu Regulacji Energetyki (URE), poinformował wiceprezes Artur Zawartko. Spółka zakłada m.in., że roczne zapotrzebowanie na gaz w Polsce wzrośnie do 26-27 mld m3 w 2030 r.

Gaz-System zaktualizuje plan rozwoju, zakłada wyższy wzrost popytu na gaz

"Składamy w tej chwili aktualizację dziesięcioletniego planu rozwoju do prezesa URE" - powiedział Zawartko dziennikarzom.

Wyjaśnił, że składanie aktualizacji co dwa lata jest zgodnie z przyjętym harmonogramem.

"Silnie zmienia się w tej chwili rynek, w tym zapotrzebowanie na gaz. Rynek mocy generuje możliwość budowy dużych gazowych bloków energetycznych, które mogą być zabezpieczeniem dla odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił.

Zapotrzebowanie na gaz rośnie także ze względu na rozwój działań na rzecz czystego powietrza.

W związku z tym spółka zakłada, że wcześniej przyjęte prognozy wzrostu zapotrzebowania na gaz w Polsce mogą być za niskie.

"Prognozujemy, że w 2030 r. przesył gazu, któremu będziemy musieli sprostać, może być nawet o 8-10 mld wyższy niż obecnie, w tym 6-8 mld m3 wynika tylko z zapotrzebowania energetyki. Oznacza to łączną prognozę zapotrzebowania na ten okres w wysokości 26-27 mld m3" - wskazał Zawartko.

Oznacza to konieczność dostosowania sieci przesyłowej, której właścicielem jest Gaz-System.

"Obecny program inwestycyjny jest programem kroczącym. Wchodzą w fazę projektowania zupełnie nowe gazociągi i gazociągi, które uzupełnią istniejącą sieć, np. na ścianie wschodniej" - dodał wiceprezes.

Przypomniał, że Gaz-System obecnie realizuje trzy główne programy: Bramy Północnej, Korytarza Północ-Południe i budowę interkonektorów, w szczególności GIPL, który połączy Polskę z państwami bałtyckimi.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)