Notowania

giełda
24.04.2019 14:14

Gaz z USA. Kontrahent PGNiG dostał zgodę na terminal eksportowy

W PGNiG otwierają szampana. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała zgodę na budowę terminalu skraplającego Port Arthur w Jefferson County w stanie Teksas nad Zatoką Meksykańską. Od 2023 roku będziemy stamtąd odbierać wielkie transporty gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ruch w porcie w Świnoujściu już za kilka lat będzie dużo większy (Fot: JERZY UNDRO/REPORTER)

PGNiG podpisało w 2018 roku umowę na zakup dwóch milionów ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie od spółki Port Arthur LNG. Pierwsze transporty mają ruszyć od 2023 roku. To spółka zależna Sempra Energy, firmy która w ciągu dziesięciu lat zwiększyła swoją wartość o 246 proc. i w ubiegłym roku zwiększyła obroty do 11,6 mld dol.

Według władz amerykańskiej spółki pozwolenie FERC to najważniejsza zgoda, umożliwiająca podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Zobacz też: Morawiecki na konferencji: dziś możemy podkreślić naszą suwerenność gazową

- Postępy przy realizacji amerykańskich projektów terminali skraplających, w tym pozyskanie przez ich operatorów zgód od regulatorów, są przez PGNiG uważnie monitorowane. Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom i jesteśmy usatysfakcjonowani, że projekt prowadzony jest zgodnie z harmonogramem - skomentował prezes PGNiG Piotr Woźniak. - Już wcześniej zgodę FERC otrzymał jeden z projektów realizowanych przez firmę Venture Global LNG, z którą również podpisaliśmy długoterminowe kontrakty. Obie decyzje przybliżają nas do rozpoczęcia kontraktów na zakup LNG w latach 2022 i 2023 - dodał.

Terminal Port Arthur LNG składać się będzie z dwóch ciągów skraplających, trzech zbiorników magazynowych LNG i instalacji umożliwiających eksport ok. 11 mln ton LNG rocznie. Pierwsze ładunki skroplonego gazu mają z niego wypłynąć w świat w 2023 roku.

Szósty transport w Polsce w tym roku

- Jutro przypływa statek. Będzie to szósta transakcja spotowa w tym roku. W ubiegłym roku były cztery transakcje spotowe - powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski podczas panelu na Konferencji Energetycznej EuroPower.

Transakcje spotowe to te zawierane bez długoterminowych umów, czyli gdy kupujący znajduje sprzedającego i dogadują cenę na konkretny transport.

Perkowski podkreślił rolę terminalu w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla spółki. - Mamy nadzieję na rozwój terminalu i jak najszybsze rozbudowanie jego mocy - dodał.

Na początku kwietnia PGNiG odebrało piątą tegoroczną dostawę spotową LNG ze Stanów Zjednoczonych od firmy Total.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

 

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, gaz z usa, pgnig, lng, terminal w świnoujściu
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

histerykDziekuje Bogu za to ze Polska jest juz bezpieczna i niezalezna od rosyjskiego gazu :) God Bless America!

24-04-2019

obywatelka RPczy Broniarz korzystał z instrukcji Kramka, jak polski rząd obalić, czy sam głupszą część belfrów, do strajkowania zapędził?

24-04-2019

tak pytamTylko jedno pytanie: ile taniej kupimy ten gaz, niż kupowaliśmy go u rusków???

Rozwiń komentarze (134)