Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Getin Noble Bank wrażliwy na skutki koronawirusa. Rating w dół z negatywną perspektywą

10
Podziel się:

EuroRating obniżył ocenę Getin Noble Banku i jest spora szansa na kolejne cięcie ratingu w perspektywie następnych 12 miesięcy. Eksperci wskazują, że biznes Leszka Czarneckiego jest bardzo wrażliwy na skutki epidemii i negatywnie odbiją się na nim niedawne obniżki stóp procentowych.

Getin Bank jest częścią grupy Getin Noble Banku.
Getin Bank jest częścią grupy Getin Noble Banku. (PAP, PAP/Rafał Guz)

Agencja EuroRating obniżyła ocenę Getin Noble Banku. Rating spadł z "B-" do "CCC". W skali 20-stopniowej jest to dopiero 17 poziom, czyli jeden z najgorszych.

Zejście ratingu na poziom litery C (poprzednio B) oznacza - jak wskazuje sam EuroRating - "bardzo wysokie ryzyko kredytowe". Na tym poziomie są spółki o bardzo niskiej zdolności do obsługi zobowiązań nawet w przypadku sprzyjających warunków gospodarczych.

EuroRating obniżkę oceny uzasadnia m.in. kontynuacją spadku wskaźników kapitałowych banku, silnym wzrostem kursu walutowego franka szwajcarskiego (Getin kiedyś udzielał sporo kredytów frankowych) oraz ryzykiem wzrostu kosztów związanych z pozwami klientów posiadających walutowe kredyty hipoteczne.

Eksperci podkreślają też "wysoką wrażliwością banku na potencjalne skutki epidemii koronawirusa COVID-19 oraz na dokonane w ostatnim czasie obniżki stóp procentowych NBP".

EuroRating wskazuje, że od trzech lat systematycznie obniża się wskaźnik relacji kapitału własnego banku do aktywów, który na koniec 2019 roku wynosił już tylko 4,8 proc. (wobec 6,1 proc. w 2018 roku i 7,2 proc. w 2017 roku). Był to jednocześnie najniższy poziom w całej historii działalności Getinu.

"Jakkolwiek trudno jest obecnie oszacować ostateczny wpływ wprowadzonych ograniczeń na koniunkturę gospodarczą, ponieważ nieznany jest jeszcze czas trwania epidemii oraz obowiązywania restrykcji, to należy założyć, że bardzo wiele przedsiębiorstw będzie miało duże problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych, w efekcie czego wzrosną koszty ryzyka w bankach" - czytamy w raporcie.

EuroRating podkreśla, że ze względu na dotychczasową ujemną rentowność działalności, potencjalny jednoczesny wzrost kosztów ryzyka oraz spadek przychodów odsetkowych znacznie utrudni bankowi odzyskanie zdolności do generowania zysków oraz realizację uzgodnionego z Komisją Nadzoru Finansowego programu restrukturyzacji banku.

Rating Getin Noble Banku spadł i na tym może się nie skończyć. Status "negatywna" przy perspektywie ratingu oznacza, że prawdopodobieństwo kolejnej obniżki w horyzoncie 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

EuroRating mógłby też poprawić swoją ocenę banku. W raporcie wskazuje, że pozytywnie na poziom oceny ratingowej mogłoby wpłynąć m.in. pozyskanie przez Getin nowego wiarygodnego inwestora, który dokonałby istotnego dokapitalizowania banku.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
Bretn
3 lata temu
Getin Noble to nieboszczyk. Tak samo jak mBank.
znowu zapłacą...
3 lata temu
ile te geszefty Czarneckiego mogą mieć straty ? Ile afer i wyłudzeń ? Kto tam jeszcze trzyma pieniądze ? samobójcy czy frajerzy ?
roman
3 lata temu
skutek pandemii, ale nie tylko oni przez nią stracili. liczę, że się polepszy i trzymam za to kciuki!
baba
3 lata temu
Nie dał łapówy chrzanowskiemu z KNFu to wiadomo ze będą chcieli go zniszczyć ale ja tam kasę trzymam i myślę ze bank nie padnie.
MIXER
3 lata temu
propaganda ! Getin Bank ma najwyższe oprocentowanie dla lokat. Najlepszy POLSKI BANK.