Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Giełda pandemii nie odczuła. Inwestorzy też nie: średni zysk to 70 tys. zł

38
Podziel się:

2020 rok był na giełdzie rekordowy z kilku powodów. Inwestorzy indywidualni nie tylko znacząco zwiększyli swoją aktywność, ale też mieli szansę zarobić wyjątkowo wiele. Skorzysta na tym budżet państwa, z którym ostatecznie muszą się podzielić.

Giełda pandemii nie odczuła. Inwestorzy też nie: średni zysk to 70 tys. zł
W 2020 roku obroty akcjami na GPW wzrosły o 56 proc (Adobe Stock)

Już na koniec zeszłego roku było wiadomo, że choć zasadniczo okazał się on bardzo nieszczęśliwy dla większości aktywności biznesowych, to wyjątkowo dobry okazał się dla graczy giełdowych i w ogóle warszawskiej giełdy. Ci pierwsi mieli szansę dobrze zarobić, ale również, zaś inwestycje giełdowe cieszyły się największym od niemal dekady zainteresowaniem.

Widać to po statystykach zebranych z biur i domów maklerskich. Szacuje się, że z dochodów z giełdy za 2020 rok rozliczy się 401 tys. podatników. Ostatni raz tak rekordowe zainteresowanie zanotowano w 2011 roku – zauważa "Rzeczpospolita".

W każdej firmie inwestycyjnej, która wzięła udział w ankiecie, poziom zysku inwestorów wzrósł kilkukrotnie w stosunku do zysku z poprzednich lat. W zeszłym roku inwestorzy zarobili na giełdzie 70 tys. zł. Dla porównania, w 2019 roku było to 29 tys. zł.

A dlaczego właśnie trudny zeszły rok nie odstraszył inwestorów giełdowych? Właśnie w "nieoczywistości" 2020 roku należy postrzegać powodów. Mocna przecena z marca i dynamiczne odbicie w kolejnych miesiącach zachęciło ich do aktywnego handlu.

Wygranym niespotykanej od lat aktywności giełdowej jest też fiskus. Z szacunków "Rz" wynika, że wpływy do budżetu z tytułu wpływu od zysków kapitałowych może wynieść nawet 5 mld zł. Rok wcześnie inwestorzy zasilili budżet "jedynie" kwotą 1,2 mld zł.

Zobacz także: Allegro wchodzi na giełdę. "Mamy bańkę elektroniczną"

To był naprawdę udany rok

- Jesteśmy najszybciej rosnącą giełdą w Unii Europejskiej jeśli chodzi o obroty - powiedział Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Ponadto GPW zajęła drugie miejsce wśród giełd europejskich jeśli chodzi o najwyższy wzrost kapitalizacji w walucie lokalnej, co w dużej mierze było zasługą historycznego debiutu Allegro – drugiego największego debiutu wśród europejskich IPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Bobek
3 lata temu
Zastanawiałem się dlaczego pan, którego wepchnęli na stołek prezesa giełdy (on się wcale przed tym nie bronił) PiSze te wszystkie artykuły w gazetach obrażając inteligencję ludzi. Doszedłem do wniosku, że to encyklopedyczny przykład cienkiego bolka bez doświadczenia, który uważa, że jak napisze parę zmanipulowanych artykułów to stanie się prezesem. Ludzi poznaje się po czynach, a nie po słowach. Z tego pana słowa lecą jak bobki z barana. A sukcesów z wdrażaniem strategii brak. Na rynku albo o nim nie wiedzą albo źle go oceniają, a ci co z nim współpracują są szczerzy dopiero jak wyjdzie z pokoju. Chcę się powiedzieć „kończ waść, wstydu oszczędź” i giełdzie i sobie!
gh nfgh ngh
3 lata temu
Naciąganie na granie
edi
3 lata temu
Zaczęło się podbijanie rynku przed wielkim krachem.
Ted
3 lata temu
Tacy dyletanci jeszcze Polską nie rządzili. Jeżeli macie takie dochody, to zamknijcie całkowicie gospodarkę Polski. Otwórzcie kasyna gry, giełdy i domy maklerskie. A kto wam (rządzącym), będzie płacił tak wysokie wynagrodzenia? Pójdziecie, kiedyś "z torbami".
ALEKSANDER
3 lata temu
Ale czy GPW jest miejscem gdzie można spokojnie zainwestować majątek?
...
Następna strona