Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Giełda szykuje road show. Chce zachęcić Azjatów do inwestowania w Polsce

4
Podziel się

Władze giełdy chcą w 2020 roku zrobić objazd po Azji. Wszystko po to by promować inwestowanie w akcje polskich spółek.

Na czele GPW stoi prezes Marek Dietl.
Na czele GPW stoi prezes Marek Dietl. (East News)
bEqfYyqJ

Od dłuższego czasu warszawska giełda razi słabością. Nie chodzi tylko o to, że światowa hossa ominęła GPW. Inwestorzy coraz mniej chętnie obracają akcjami, wiele firm opuszcza parkiet i nie ma chętnych by na niego wejść.

Jednym z celów władz giełdy jest zwiększenie atrakcyjności naszej giełdy wśród inwestorów zagranicznych, którzy już teraz odpowiadają za ponad połowę obrotów na rynku. Rosnące znaczenie Azji na rynkach finansowych sprawiło, że GPW właśnie ten kierunek obrało za swój cel.

- Nasza uwaga jest skupiona na inwestorach. Nie mamy zdalnego członka z Azji i godzin dostosowanych do handlu dla tamtejszych inwestorów. To jest przed nami. Póki co, chcemy przeprowadzić wielkie road show w Azji w przyszłym roku - zapowiada Marek Dietl, prezes GPW.

bEqfYyqL

- Chcemy ten kierunek aktywizować. Zależało nam, aby podłączać członków spoza europejskiego obszaru i teraz możemy. Przyciągniecie kapitału azjatyckiego jest dla nas bardzo ważne - podkreśla szef giełdy.

Wskazał, że właśnie inwestorom azjatyckim ma być oferowany m.in. nowy indeks CEEplus. Na początku września prezesi giełd z Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), Chorwacji, Rumunii i Słowenii podpisali list intencyjny dotyczący rozpoczęcia publikacji tego indeksu, prezentującego zbiorczo notowania giełd z regionu Trójmorza.

Zobacz także: Marek Dietl dla money.pl: "Giełda produkuje informacje"

To nie pierwszy pomysł władz GPW, które szukają rozwoju poza granicami Polski. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o planach przejęcia słowackiej giełdy.

bEqfYyqR

Rok 2018 był rekordowy, bo giełdę w Warszawie opuściło aż 25 spółek. Z drugiej strony, w pierwszym półroczu tego roku na głównym rynku zadebiutowała tylko jedna. A wartość oferty nie zrobiła większego wrażenia.

Sami inwestorzy też nie są skorzy do kupowania i sprzedawania akcji. W pierwszym półroczu obroty na GPW były o 5,7 proc. niższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku. A to już drugi spadkowy rok z rzędu. Co więcej, w drugim kwartale wartość obrotów sesyjnych na głównym rynku spadła do najniższego poziomu od co najmniej dwóch lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqfYyrm
giełda
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
realista
2 lata temu
Czy GPW to darmowe biuro podróży na wzór Sejmu? Dyrekcja PEC poleciała do Afryki, by wymienić doświadczenia w zakresie ogrzewania, bo tam nie mają z tym problemu.
hahaha
2 lata temu
A pytali się Izraela i USA czy mogą ściągać inwestycje z Azji ? kiedyś mieliśmy złoże ropy w Iranie ale USA kazały nam z niej zrezygnować .5G i Huałej to samo a piali że będzie w 2020 sieć
dwam
2 lata temu
spółki energetyczne są najlepszym przykładem polityki PIS ... dojenie mniejszościowych akcjonariuszy prze skarb państwa : "W swojej wypowiedzi minister przyznaje, że znaczący koszt pakietu rekompensat będzie spoczywał na barkach akcjonariuszy spółek energetycznych. – Przygotowaliśmy program rekompensat w taki sposób, aby budżet państwa nie poniósł żadnych wydatków z tego tytułu – podkreśla szef resortu energii - ceny energii nie ulegną zmianie...."
bEqfYyrn
forumowicz
2 lata temu
Powinni w Polsce ukrócić samowolkę tego kasyna pełnego oszustów wmawiających ludziom, że są jakimiś inwestorami.