Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Google rozczarował wynikami. Zyski mocno spadły

1
Podziel się

Właściciel Google, a więc firma Alphabet, jest jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie. Stąd też duże oczekiwania inwestorów co do wyników. Te zawiodły. Zysk spadł w rok o ponad 2 mld dolarów.

Wyniki Google zawiodły.
Wyniki Google zawiodły. (Shutterstock.com, turtix)
bDyFtCfF

Właściciel Google (firma Alphabet) opublikował raport kwartalny. Nie może się jednak pochwalić dobrymi wynikami. Szczególnie na poziomie zysków spółka zawiodła oczekiwania. Okazały się niższe o 23 proc. w porównaniu z prognozami analityków.

W samym trzecim kwartale Alphabet zarobił na czysto 7 mld 68 mln dolarów. Daje to nieco ponad 10 dolarów zysku na jedną akcję, a eksperci liczyli na prawie 12,5 dolarów. Nie dziwi więc spadek notowań właściciela Google na giełdzie w USA. Początkowo straty sięgały 4 proc. Teraz sytuacja się poprawiła, ale dalej spółka jest na minusie.

bDyFtCfH

Zysk nie tylko nie spełnił oczekiwań, ale jest też sporo niższy od wyniku sprzed roku. W trzecim kwartale 2018 sięgał 9,2 mld dolarów. To oznacza zjazd o ponad 2 mld dolarów.

Zobacz także: Polskie firmy mają szansę na rozwój. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

Firma gorsze statystyki tłumaczy przede wszystkim rosnącymi kosztami, a także wydatkami na inwestycje, badania, rozwój i marketing. Dyrektor finansowy Ruth Porat sugeruje, by nie przykładać szczególnej uwagi do krótkoterminowych wyników.

bDyFtCfN

- Zawsze podkreślamy, że zarządzamy naszym biznesem tak, by osiągać cele długoterminowe. Kwartalne wyniki nie są dla nas bazą. Koncentrujemy się na dalszym zwiększaniu komfortu naszych klientów w dłuższej perspektywie - komentuje wyniki Ruth Porat, cytowany przez The Guardian.

Brytyjski dziennik wskazuje, że rozczarowujące wyniki przyszły w trudnym momencie dla Google. Firma stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi m.in. z ochroną danych użytkowników. Ma też wewnętrzne problemy z pracownikami.

bDyFtCfO

Zyski spadły głównie przez wyższe koszty, bo wpływy z reklam rosną. W trzy miesiące właściciel Google zainkasował z reklam prawie 34 mld dolarów, a więc 5 mld dolarów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Google w grupie Alphabet ma oczywiście centralną pozycję, ale nie jest jedyną spółką. Są też mniejsze biznesy, takie jak choćby Waymo - producent autonomicznych samochodów. W sumie przychody Alphabet przekroczyły 40 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyFtCgi
KOMENTARZE
(1)
RuchaczTravel
rok temu
Przeglądarka google z roku na rok robi się coraz gorsza. Coraz ciężej cokolwiek znaleźć mimo, że się nieraz pisze nawet łopatologicznie. Mimo to nie znajduje.