Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Azoty Chorzów: W tym roku zapadnie decyzja dot. nierentownej instalacji

0
Podziel się:

Decyzja Grupy Azoty Chorzów - spółki zależnej Zakładów Azotowych Puławy z Grupy Azoty - w sprawie alternatywnego wykorzystania instalacji do przerobu tłuszczów, której praca została wstrzymana pod koniec 2018 roku ze względu na generowane straty, powinna zapaść w 2020 roku, poinformował ISBnews prezes Grupy Azoty Chorzów Piotr Hetnar.

Grupa Azoty Chorzów: W tym roku zapadnie decyzja dot. nierentownej instalacji

"W momencie wstrzymania pracy instalacji zidentyfikowaliśmy od razu trzy potencjalne obszary, w których instalacja mogłaby zostać ponownie wykorzystana. Jeden z nich okazał się obiecujący i od ponad roku pracujemy z zewnętrznym partnerem nad ponownym uruchomieniem instalacji. Powinno się to rozstrzygnąć w tym roku" - powiedział Hetnar w rozmowie z ISBnews w kuluarach konferencji prasowej.

"Wiele zależy od równolegle biegnącego unijnego procesu legislacyjnego" - zastrzegł prezes, zapytany, czy w 2020 roku należy spodziewać się ponownego uruchomienia instalacji.

Podkreślił jednak, że ewentualne przychody i zyski z ponownego uruchomienia instalacji nie zostały ujęte w planie restrukturyzacyjnym spółki, rozpisanym do 2027 roku.

"Tę możliwość traktujemy jako absolutny bonus, to byłoby dla spółki jak wygrana w totka" - powiedział.

Spółka nie ujawnia jakie mogłyby być spodziewane przychody, ani kto jest jej partnerem w tym przedsięwzięciu, ze względu na podpisaną klauzulę o poufności.

Instalacja do przerobu tłuszczów, mogąca przerobić do 16 tys. ton surowca rocznie, a wybudowana kosztem ponad 65 mln zł, została uruchomiona w 2013 roku, ale niemal od początku przynosiła znaczące straty, szczególnie w latach 2014-2015. Ostatecznie w listopadzie 2018 roku jej praca została wstrzymana i od tego czasu zarząd Grupy Azoty Chorzów poszukiwał rozwiązania umożliwiającego jej ponowne wykorzystanie.

Grupa Azoty Chorzów to spółka w 97-proc. zależna od Zakładów Azotowych Puławy, największej spółki wchodzącej w skład Grupy Azoty. Posiada trzy linie produkcyjne o łącznej mocy 14 tys. ton nawozów rocznie, produkuje głównie azotan potasu, azotan wapnia i nawozy krystaliczne NPK.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 mld zł w 2018 r.

Piotr Apanowicz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)