Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

GUS: Ubóstwo skrajne w Polsce wzrosło do 5,4% w 2018 r.

6
Podziel się:

W ubóstwie skrajnym (tj. na poziomie minimum egzystencji) żyło 5,4% osób w 2018 r. wobec 4,3% w 2016 r., a w ubóstwie relatywnym - 14,2% osób w 2018 r. wobec 13,4% w 2016 r., wynika z danych Głównego Urzędu Statystyczny (GUS).

(East News)

"W 2018 r. odnotowano zahamowanie tendencji spadkowej zasięgu ubóstwa ekonomicznego szacowanego w oparciu o wydatki gospodarstw domowych. W porównaniu z 2017 r. wzrósł zasięg ubóstwa skrajnego (z ok. 4% osób do ok. 5% osób) oraz relatywnego (z ok. 13% osób do ok. 14% osób). Wzrost ubóstwa dotyczył w większym stopniu mieszkańców wsi niż miast. Znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty). Odnotowano także wzrost zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi" - czytamy w komunikacie.

Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.

"Obserwowany w 2018 r., w oparciu o wydatki gospodarstw domowych, wzrost zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył większości branych pod uwagę grup ludności, przy czym poziom zmian był zróżnicowany. W porównaniu z 2017 r. wyraźnie zwiększył się odsetek osób wydających na swoje utrzymanie mniej niż zakłada minimum egzystencji wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie z niezarobkowych źródeł utrzymania innych niż emerytury i renty (o prawie 4 p. proc.). O ponad 1 p. proc. zwiększył się zasięg ubóstwa skrajnego wśród gospodarstw utrzymujących się głównie z pracy najemnej, gospodarstw rolników oraz rencistów" - wskazano w materiale.

Zastosowanie relatywnej granicy ubóstwa na poziomie 50% kwoty, którą przeciętnie miesięcznie wydają gospodarstwa domowe w Polsce umożliwia wyodrębnienie tych, których poziom konsumpcji znacząco odbiega od poziomu przeciętnego, wyjaśnił także Urząd.

"Uwzględnienie tzw. granicy ustawowej wskazuje na grupę osób, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są potencjalnie uprawnione do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. W analizowanym okresie zasięg ubóstwa ustawowego kształtował się na zbliżonym poziomie i wynosił ok. 11% (10,9% w 2018 r. wobec 10,7% w 2017 r.)" - czytamy dalej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
emeryt
5 lata temu
Gdy w ostatnich latach rządów PO ubóstwo skrajne wynosiło 7,4%, to jakoś nikt o tym nie pisał, ale za to teraz jest wielki alarm jak ten wskaźnik po trzech latach spadku po raz pierwszy wzrósł z 5,3% do 5,4%!
lol
5 lata temu
A politycy swoje. Propagandowe wiadomości, gdzie politycy jedynie słusznej partii obwieszczają swoje sukcesy ogląda parę milionów ludzi, dane GUS-u przeczyta paru ludzi.
???
5 lata temu
Dalej niech tak jak jest teraz rośnie inflacja a z nią ceny wszystkiego to ubóstwo będzie rosnąć.A swoją drogą jak wyglądały te statystyki za poprzedników?
maxell
5 lata temu
skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle
Emertytka
5 lata temu
Kazdy ubozeje przy tych cenach,nie tylko biorcy 500+