Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Horała z MI: Wstępne wyniki konsultacji studium transportu do CPK w ten piątek

4
Podziel się

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK), odpowiedzialna za budowę Portu Lotniczego Solidarność pod Warszawą, zakończyła I etap konsultacji społecznych Strategicznego Studium Lokalizacyjnego, które określa korytarze dla inwestycji kolejowych i drogowych na potrzeby portu. Wstępne wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane w piątek, 13 marca, poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Horała z MI: Wstępne wyniki konsultacji studium transportu do CPK w ten piątek
bDXOavQR

"Zakończyliśmy I etap konsultacji. W piątek przedstawimy pierwsze wyniki" - powiedział Horała podczas konferencji prasowej.

Dodał, że uwagi były zbierane do wczoraj do północy i wpłynęło ich "stosunkowo mało" jak na tak ważne przedsięwzięcie, obejmujące praktycznie budowę nowego systemu transportowego kraju. Piątkowe podsumowanie ma mieć - według Horały - przede wszystkim charakter "statystyczny", bo analiza merytoryczna uwag potrwa kilka miesięcy.

Od 10 lutego do 10 marca br. spółka CPK prowadziła konsultacje Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL). Celem tego dokumentu było określenie korytarzy dla inwestycji kolejowych i drogowych. SSL nie przesądza jednak jeszcze o lokalizacji tras. Wyznaczone korytarze będą podstawą do dalszych prac studialno-projektowych.

bDXOavQT

Włączenie mieszkańców w proces planowania już na wczesnym etapie powinno pozwolić na wypracowanie szczegółowych rozwiązań w zgodzie z sąsiadami inwestycji i z poszanowaniem ich opinii. Ustalenia w sprawie ostatecznego przebiegu dróg i linii kolejowych będą podejmowane na dalszych etapach procesu inwestycyjnego, m.in. po przeprowadzeniu zaplanowanych na ten rok konsultacji społecznych z gminami, a także szczegółowych analiz technicznych i środowiskowych, podkreśla CPK.

Wszystkie uwagi dotyczące SSL zostaną dokładnie przeanalizowane i podsumowane w raporcie, który CPK przedstawi do końca czerwca br.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczaną do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

bDXOavRu
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Marzka
rok temu
Bardzo czekam na te trase . Szkoda ze tak dlugo .
Koleś
rok temu
Kłamią bo chcą zrobić swoje.
Kinga
rok temu
Z Gminy Grójec też składaliśmy nasze protesty - było miasto plus wszystkie przyległe wsie. ... "stosunkowo mało uwag" bo pewnie większość trafi do niszczarki - taki mamy rząd, szkoda gadać !
bDXOavRv
Piotr
rok temu
Stosunkowo mało uwag. W mojej okolicy 5 gmin wyrazili sprzeciw