Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Import rosyjskiej ropy do Indii wzrósł pięciokrotnie. Tak "karmią" Putina

Podziel się:

Rosja była drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej dla Indii w czerwcu tego roku. To skok z 10. miejsca w 2021 r. Sprzedaż ropy naftowej do Indii wzrosła ponad pięciokrotnie. To przekłada się na dodatkowe 40 mln euro, które trafiają do budżetu Rosji.

Import rosyjskiej ropy do Indii wzrósł pięciokrotnie. Tak "karmią" Putina
Indie od początku 2022 r. zwiększyły import ropy naftowej z Rosji. Na zdjęciu prezydent Rosji Władimir Putin oraz premier Indii Narendra Modi ( (Getty, Hindustan Times)

Eksport rosyjskich paliw kopalnych do Indii znacznie wzrósł od czasu inwazji Władimira Putina na Ukrainę - wskazuje agencja Nikkei. Rosja wciąż znajduje klientów na swoje surowce w Azji.

Sprzedaż ropy naftowej do Indii wzrosła ponad pięciokrotnie. To przekłada się na dodatkowe 40 milionów euro. Jak wskazuje Nikkei, to największy wzrost importu na świecie. Rosja była drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej dla Indii w czerwcu, skacząc z 10. miejsca w 2021 r. -  wynika z indyjskich statystyk handlowych.

Władze tego państwa nie potępiły Moskwy za zaatakowanie sąsiada, a zwiększenie importu surowca tłumaczą walką z rosnącą inflacją w kraju. Tak przynajmniej parę dni temu stwierdził indyjski minister finansów.

Chiny również zwiększają zakupy

Putina finansuje również Pekin. Eksport do Chin wzrósł o 17 proc., czyli o niemal 30 mln euro w okresie lipiec-sierpień w porównaniu z lutym i marcem - wynika z analiz Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. Z kolei eksport węgla wzrósł o 53 proc.

Jak podkreśla Nikkei, surowce energetyczne są dla Rosji kluczową gałęzią przemysłu, a ropa i gaz stanowią około 40 proc. dochodów rządowych. Aby pozbawić Moskwę środków na finansowanie wojny na Ukrainie, USA, Japonia i Unia Europejska nałożyły szereg sankcji na rosyjską ropę i węgiel.

To doprowadziło do tego, że rosyjski eksport paliw kopalnych do UE spadł o 35 proc. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania odnotowały spadki o około 90 proc., a Japonia o około 70 proc. Jak wylicza agencja, to kosztuje Moskwę około 250 mln euro dziennie.

Jednak ogólny spadek rosyjskiego eksportu energii jest znacznie mniejszy i wynosi około 170 mln euro. To właśnie z powodu sprzedaży surowców - nawet ze znaczną przecną - krajom nieobjętym sankcjami, takim jak Chiny i Indie.

Według Nikkei, Rosji udało się rozwinąć również eksport na Bliski Wschód. Dziewięciokrotnie wzrosły dostawy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i trzykrotnie Egiptu.

Rosnące ceny osłabiają sankcje

Jest jeszcze jeden czynnik, który osłabia wpływ sankcji gospodarczych. To gwałtownie rosnące ceny energii.

W ciągu sześciu miesięcy od inwazji na Ukrainę, Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych w sumie około 158 mld euro - wynika z danych CREA. Szacuje się, że koszty wojny w Rosji w tym samym okresie na około 100 mld euro - podaje Nikkei.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl