Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tak Chiny korzystają na kryzysie gazowym. Płaci za to Europa

Podziel się:

Choć Chiny mierzą się ze spowolnieniem gospodarczym, to jednak odnalazły się w roli pośrednika między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Państwo Środka ma mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, więc ze sporym zyskiem odsprzedaje państwom Starego Kontynentu gaz skroplony (LNG), który nabywa z USA.

Tak Chiny korzystają na kryzysie gazowym. Płaci za to Europa
Chiny odsprzedają Europie gaz LNG zakupiony w USA. Na zdjęciu przewodniczący Xi Jinping (GETTY, Anadolu Agency)

Wewnętrzny popyt w Chinach na surowce energetyczne spadł, m.in. ze względu na restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Jednak chińskie firmy, które podpisały wieloletnie umowy na zakup LNG w USA, znalazły sposób na zwiększenie przychodów. Zakontraktowane dostawy gazu przekierowują do Europy - pisze w poniedziałek 3 października dziennik "Wall Street Journal".

Chiny zarabiają na kryzysie gazowym

Chiny zresztą otrzymują w tym roku blisko 30 proc. więcej gazu z Rosji. Dzięki temu dodatkowo zmniejsza się ich zapotrzebowanie na import surowca, więc część zamówionych dostaw jest, z dużą korzyścią, przekierowywana do Europy, JaponiiKorei Południowej.

Według źródeł branżowych, na które powołuje się "WSJ", chińska firma ENN Natural Gas Co. zamierza skierować do Europy tankowiec Diamond Gas Victoria z transportem gazu LNG z Zatoki Meksykańskiej, zakupiony od firmy Cheniere Energy. ENN może zarobić na tym jednym ładunku gazu od 110 mln do 130 mln dolarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po cichu, z uśmiechem i pieniędzmi. Tak Chińczycy kolonizują Europę

Od 2021 e. amerykańscy dostawcy i chińscy nabywcy poinformowali o podpisaniu 17 umów na dostawy około 19 mln ton gazu LNG rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat - podaje "WSJ". A w okresie, gdy zapotrzebowanie Chin na skroplony gaz znaczenie spadło, Europa stara się uzupełnić braki surowców energetycznych w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Dostawy mogą ustać w każdej chwili

Jednak nie ma pewności, jak długo chińskie firmy będą mogły odsprzedawać LNG do Europy. Nie można przewidzieć, kiedy Pekin rozluźni restrykcje pandemiczne, co zwiększy popyt na surowce energetyczne wewnątrz kraju. Nie wiadomo też jak bardzo zwiększy się krajowa produkcja gazu w Chinach - zastrzega "WSJ".

Tymczasem, jak się okazuje, chińskie firmy pokrzyżowały w pewnym stopniu plany Rosji, która chce poróżnić kraje europejskie poprzez odcięcie ich od dostaw gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP