Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ING: Polacy pozytywnie oceniają jakość powietrza, ale połowa jej nie sprawdza

1
Podziel się

Warszawa, 07.01.2019 (ISBnews) - Mimo intensywnej debaty publicznej o smogu Polacy mają raczej korzystną opinię o jakości powietrza w swoim otoczeniu - więcej osób ocenia ją jako dobrą, niż jako złą. Taka ocena wynika jednak głównie z braku wiedzy - połowa Polaków w ogóle nie sprawdza jakości powietrza w swojej okolicy, wynika z badania ING. Przeciętna kwota, jaką Polacy byliby gotowi przekazywać co miesiąc na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza wynosi 18 zł. 

ING: Polacy pozytywnie oceniają jakość powietrza, ale połowa jej nie sprawdza
bErFhNhN

"Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie jest powszechnie postrzegany jako znaczący. Polacy pozytywnie oceniają stan powietrza w swoim otoczeniu, nawet w sezonie jesienno-zimowym. Więcej osób ocenia jego stan jako bardzo dobry lub raczej dobry (44%), niż jako zły lub zdecydowanie zły (34%). Polacy trafnie za to uważają, że największym źródłem smogu w Polsce są tzw. kopciuchy czyli piece w domach niepodłączonych do centralnego ogrzewania - jako głównego winowajcę wskazuje je większość badanych (57%)" - czytamy w komunikacie dotyczącym, badania.

ING wskazuje, że obecnie stosunkowo łatwo jest sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy - dane z czujników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są całkowicie otwarte i łatwo dostępne m.in. w aplikacjach na smartfony oraz w mediach społecznościowych. Jednak z badania wynika, że aż 51% mieszkańców Polski nie robi tego nigdy lub prawie nigdy. Około 40% sprawdza jakość powietrza przynajmniej kilka razy w miesiącu, zaś ok. 15% nawet kilka razy w tygodniu.

"Co znaczące, im częściej ktoś sprawdza poziom smogu w swojej okolicy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie miał negatywną opinię na temat jakości powietrza. Jeśli ktoś sprawdza poziom smogu codziennie, to z blisko 80% prawdopodobieństwem stwierdzi, że jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Tymczasem połowa osób, które nie interesują się tymi danymi uważa, że powietrze w ich okolicy jest dobre lub bardzo dobre, a tylko 25% wyraża przeciwne zdanie" - czytamy dalej.

bErFhNhP

Z badania wynika także, że przeciętna wartość, jaką Polacy byliby gotowi przekazywać co miesiąc na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza wynosi 18 zł na miesiąc (respondenci mogli wybierać opłaty między 0 - 100 zł).

"To stosunkowo dużo. Gdyby wszystkich pracujących w Polsce (ok. 16 mln osób) obciążyć podatkiem w wysokości 10 zł, to rocznie budżet państwa dysponowałby kwotą 2 mld zł na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem. Wystarczyłoby to na wymianę wszystkich kopcących pieców grzewczych w Polsce, a w kolejnych latach na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Zwolennicy takiej polityki nie powinni się jednak przedwcześnie cieszyć, gdyż owo 18 zł na miesiąc to tylko wartość przeciętna i może być bardzo myląca" - wskazano.

Badanie z cyklu "Finansowy Barometr ING" zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1 005 mieszkańców Polski.

bErFhNiq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
azaz
3 lata temu
To jest słuszna koncepcja - do ponoszenia nowych ciężarów to wszyscy natomiast do czerpania z rozdawnictwa tylko niektórzy ! Gdyby nie poronione decyzje urzędników przez ostatnie 30 lat problemu smogu już dawno by nie było !