Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

inhire.io: Liczba ofert pracy dla kandydatów IT wzrosła o 24% kw/kw. w III kw.

0
Podziel się:

Liczba ofert pracy dla kandydatów IT wzrosła o 24% kw/kw. w III kwartale 2020 r. Wzrósł też ogólny poziom wynagrodzeń w branży o 10%, co oznacza, że wrócił on do poziomu sprzed pandemii, wynika z raportu inhire.io  "IT Market Snapshot Q3 2020".

inhire.io: Liczba ofert pracy dla kandydatów IT wzrosła o 24% kw/kw. w III kw.
(money.pl)

"Średnie zarobki w porównaniu z ubiegłym kwartałem wzrosły średnio o 10%. Analizując dane dotyczące umów B2B, górne widełki zarobków w Warszawie osiągają kwotę rzędu 17 914 zł. Niewiele mniej - 17 814 zł - oferują gdańskie firmy. Kraków utrzymuje niezmiennie wysoki poziom zarobków na UoP wynoszący ok. 14 500 zł" - czytamy w komunikacie.

W porównaniu z ubiegłym kwartałem wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach jest JavaScript (28%), Java (20%), Python (16%), PHP i Typescript (8%) oraz C# (7%). Widać również znaczące różnice w średniej wysokości wynagrodzenia w zależności od języka programowania, niezmiennie jednak najlepiej płatne są technologie związane z Big Data. Trzeci kwartał 2020 r. to czas wzrostu wynagrodzeń, które w II kw. spadły o około 10%. Obecnie wzrosty świadczą o powrocie do czasu sprzed wybuchu pandemii (I kw.), podano także.

"Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych, jednak nadal ponad 2/3 pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną ilością ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji. Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka - w uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145% tych dolnych" - powiedział CEO platformy inhire.io Michał Gąszczyk, cytowany w komunikacie.

Najwyższe wynagrodzenia są oferowane programistom pracującym w języku Scala, który dotyczy jednak tylko 1% ofert. Na podium najbardziej dochodowych języków programowania znajduje się również Java i C. Jak wskazują analitycy inhire.io, praktycznie zniknęły różnice w wynagrodzeniu zależnie od trybu pracy (zdalnej lub stacjonarnej), jednak ta sytuacja dotyczy jedynie osób na stanowisku Mid i Senior.

"Wyniki raportu 'IT Market Snapshot Q3 2020' wyraźnie pokazują, że utrzymuje się zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT, a z rynku praktycznie zniknęły oferty pracy dla juniorów. W trzecim kwartale br. ponad 48% ofert pracy zaadresowanych było do pracowników posiadających co najmniej średnie doświadczenie zawodowo, a blisko 46% dotyczyło seniorów/ ekspertów. Ofert przeznaczonych dla juniorów dotyczyło niespełna 6% wszystkich ogłoszeń" - czytamy dalej.

W czołówce miast najaktywniej rekrutujących specjalistów IT wciąż znajduje się Warszawa, gdzie w III kw. 2020 opublikowanych zostało prawie 3 000 ofert. Na kolejnych miejscach uplasował Kraków, Wrocław i Poznań.

"Szeroko rozumiana branża IT praktycznie wróciła do stanu sprzed pandemii i bardzo skutecznie przestawiła się na model pracy zdalnej. Wbrew wszelkim obawom związanych z drugą falą pandemii, III kw. okazał się dla specjalistów IT co najmniej łaskawy. Popyt na doświadczonych pracowników w branży stale rośnie, a proponowane stawki wciąż uznawane są za jedne z najwyższych" - podsumowano w materiale.

media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)