Notowania

Asseco SEE przeprowadzi ofertę tylko dla inwestorów kwalifikowanych

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) planuje pozyskać do 35 mln euro z oferty dla akcji dla inwestorów kwalifikowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) planuje pozyskać do 35 mln euro z oferty dla akcji dla inwestorów kwalifikowanych, poinformował prezes Piotr Jeleński.

Po zakończeniu oferty spółka chce wprowadzić swoje akcje na rynek główny GPW.

_ Pozyskane środki chcemy przeznaczyć na kolejne akwizycje _ - powiedział Jeleński podczas konferencji prasowej. Dodał, że ASEE prowadzi zaawansowane rozmowy z trzema bałkańskimi spółkami z sektora IT, których łączny zysk netto przekracza 4 mln euro.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 2 stycznia zatwierdziła dokument informacyjny ASEE, przygotowany w związku z zamiarem wprowadzenia akcji spółki do obrotu na GPW. Pozostałe części prospektu, czyli dokument ofertowy i podsumowanie, nie zostały jeszcze zatwierdzone. Spółka nie planuje jednak przeprowadzić klasycznej oferty publicznej.

_ Ze względu na sytuację na rynku naszą ofertę skierujemy jedynie do inwestorów kwalifikowanych, już w tej chwili z nimi rozmawiamy _ - powiedział Jeleński. Według niego, bardzo zaawansowane rozmowy spółka prowadzi z bardzo dużym międzynarodowym inwestorem finansowym (ale nie funduszem).

_ Liczymy na to, że ofertę uda się przeprowadzić jeszcze w styczniu, ale możemy też ją znacząco przesunąć, to zależy od warunków na rynku _ - powiedział Jeleński. Podkreślił, że formuła oferty skierowanej do inwestorów pozwoli na wprowadzenie elastycznego harmonogramu oferty.

_ Przeprowadzimy formalny book-building, ale kluczowe są rozmowy z inwestorami, które już prowadzimy _ - powiedział Jeleński. Zaznaczył, że ze względu na umowy z akcjonariuszami mniejszościowymi spółek zależnych dla ASEE kluczowe jest wprowadzenie swoich akcji na giełdzie.

Równocześnie z ofertą nowych akcji firma przeprowadzi transakcje typu swap w których wymieni akcje swoich spółek zależnych na swoje własne. W wyniku tych transakcji będzie miała 100% udziałów w swoich firmach zależnych, podczas gdy w tej chwili jest to średnio udział w wysokości 65%. Po przeprowadzeniu wymiany Asseco Poland będzie miała 65% akcji ASEE (obecnie 100%), a dotychczasowi udziałowcy spółek zależnych - 35%. Nowi udziałowcy mają objąć do 20% akcji - ale już w podwyższonym kapitale spółki. Oznacza to, że jeśli objęte pozostaną wszystkie oferowane akcji (ok. 10 mln), to udział Asseco Poland spadnie do poziomu w granicach 51%.

Obecnie w skład grupy ASEE wchodzą spółki działające na rynkach bałkańskich: FiBa Software, Net Consulting, Pexim Solutions, Arbor Informatika, Logos, Pexim Cardinfo i Antegra. Najmocniejszą pozycję grupa ma w sektorze produktów informatycznych dla bankowości.

W I półroczu 2008 r. grupa miała pro forma 7,5 mln euro zysku netto wobec 5,9 mln euro w I połowie 2007 r. Wartość sprzedaży wyniosła odpowiednio 55,2 mln euro wobec 37,4 mln euro. Dane przedstawiają wynik grupy przy założeniu, że obejmują 100% wyników spółek za cały rok, w rzeczywistości firma konsolidowała je w różnym stopniu, a część nie przez cały rok. Dane mają jednak stanowić bazę porównawczą dla wyników za 2009 r. Spółka nie podała prognoz.

Z prezentacji przedstawionej przez ASEE wynika, że spółka prowadzi zaawansowane rozmowy nt. akwizycji z trzema firmami. Jedną ma być rumuńska spółka specjalizująca się w produktach dla bankowości. Drugą - spółka działająca w Albanii i Kosowie. Trzecią - chorwacka firma działająca na rynku ATM. Łącznie mają mieć roczny zysk netto przekraczający 4 mln euro.

_ Prowadzimy też mniej zawansowane rozmowy z kolejnymi spółkami, które mają nam pomóc wypełnić luki produktowe, lub geograficzne _ - powiedział Jeleński. Dodał, że ASEE prowadzi też wstępne rozpoznanie rynku tureckiego.

Tagi: asseco south eastern europe, gpw, oferta, emisja, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz