Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Debiut JSW. Gracze bez zysków

Debiut JSW. Gracze bez zysków

Fot. PAP/Leszek Szymański

aktualizacja 17:45

Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej okazał się sporym rozczarowaniem dla inwestorów. Na zamknięciu akcje kosztowały 136 złotych, co oznacza, że inwestorzy nie zarobili na nich nawet grosza.

na zdjęciu Aleksander Grad, minister skarbu

Kurs otwarcia notowań dla akcji JSW wyniósł rano 140,5 złotego. Oznacza to, że inwestorzy, którzy kupowali akcje banku po 136 złotych na rozpoczęciu sesji zyskali 3,3 procent. W pewnym momencie zysk był jeszcze wyższy, bo akcje można było sprzedać nawet po 141 złotych. Później jednak sytuacja wyglądała już tylko gorzej. Kurs spadł do poziomu z emisji, a przez chwilę znalazł się nawet poniżej. Gracze mogą więc być rozczarowani, tym bardziej że prognozy dawały im większe szanse na zysk.

KURS AKCJI JSW

Notowania opóźnione o 15 minut

Szef resortu skarbu podkreślił, że wzrost akcji JSW o ponad 3 proc. świadczy o tym, że spółka ma ogromny potencjał i siłę wzrostu. - Debiut udowodnił, że spółka może przynosić zyski i być dobrze zarządzana - powiedział minister skarbu Aleksander Grad podczas debiutu JSW na GPW.

Grad dodał też, że został obalony mit, że JSW nie cieszy się zainteresowaniem wśród instytucji finansowych.

- Jest to branża (górnictwo) perspektywiczna i dobrze rozumiana przez inwestorów finansowych - powiedział Grad.

Minister skarbu, Aleksander Grad, ocenił, że Jastrzębska Spółka Węglowa wejdzie do indeksu WIG 20 jesienią, a najpóźniej w grudniu tego roku.

Debiut JSW nie przyniósł na razie kokosów

Inwestor indywidualny, który zapisał się na na maksymalną liczbę 75 akcji JSW i zdecydował się je sprzedać już na otwarciu notowań przed potrąceniem prowizji zarobił na tej inwestycji 267 złotych.

JSW to największa tegoroczna prywatyzacja resortu skarbu. Sprzedaż 39,5 mln akcji przyniosła budżetowi niemal 5,4 mld złotych wpływów. To ponad jedna trzecia wszystkich dochodów prywatyzacyjnych planowanych na 2011 rok. Rząd zakłada pozyskać z tego tego tytułu 15 mld złotych.

W odróżnieniu od majowego debiutu BGŻ na GPW tym razem skarb państwa sprzedał tyle akcji JSW, ile planował. Do inwestorów trafiło 33 proc. akcji spółki. Z tego niemal 27 proc., czyli 10,6 mln, kupili drobni gracze, a pozostałe ponad 73 proc. - prawie 29 mln papierów - kupiły instytucje finansowe.

Cena akcji JSW dla obu grup wyniosła 136 złotych, czyli 10 złotych mniej niż wynosiła cena maksymalna. Tym razem obyło się bez redukcji i 168 tysięcy inwestorów indywidualnych dostało tyle akcji ile chciało.

Na drugiej stronie czytaj, jakich zysków na debiucie JSW oczekiwali analitycy

Poprzednia strona
akcje, debiut, gpw, giełda, jsw
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
c*******
83.10.52.* 2011-07-08 22:43
jaki kraj, taki debiut !!!!!!!!!!!!!!!!
goja7
83.13.62.* 2011-07-07 11:50
a o ile w związku z tym że jest to już spółka giełdowa wzrośnie uposażenie prezia z JSW ? warto by się tego dowiedzieć tylko że pseudo analitycy raczej wolą pisać o tym co by było gdyby ..... i o gruszkach na wierzbie
2011-07-07 09:32
Gracze owszem, zostali bez zysków. A inwestorzy? To zależy, czy kupili JSW za cenę niższą, czy wyższą od jej wartości i czy spółka będzie przynosić zyski w kolejnych latach. A to już powinni byli sami przeanalizować przed zakupem (i jeśli są rzeczywiście inwestorami, to to na pewno zrobili).
http://inwestorskoncentrowany.bblog.pl
Zobacz więcej komentarzy (194)