Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ENEA wejdzie na GPW jeszcze w tym roku?

0
Podziel się:

Grupa kapitałowa ENEA SA zostanie wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych - powiedział wiceminister Skarbu Państwa Michał Krupiński.

ENEA wejdzie na GPW jeszcze w tym roku?

"Chcielibyśmy, aby było to jak najwcześniej, czyli jeszcze w grudniu tego roku" - dodał. O terminie debiutu zadecyduje doradca prywatyzacyjny. Drugim terminem jest połowa 2008 roku. Obecnie spółka kończy przetarg na doradcę prywatyzacyjnego. MSP chce sprzedać maksymalnie 34 proc. udziałów, pozostałe 51 proc. pozostanie w rękach Skarbu Państwa, a kolejne 15 proc. w rękach pracowników.

Uzyskane z prywatyzacji pieniądze zostaną przekazane na inwestycje - głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i na budowę nowych bloków energetycznych w należącej do grupy Elektrowni Kozienice. "W Kozienicach chcemy zbudować nowy blok o mocy, 1 GW co może kosztować do 5 mld zł, ale szczegółowy plan inwestycji powstanie po rozmowach z zarządem Kozienic" - powiedział p.o. prezesa ENEA SA Paweł Mortas.

W poniedziałek MSP przekazało grupie kapitałowej ENEA SA 100 proc. akcji Elektrowni "Kozienice" SA. "Razem w grupie będzie łatwiej pozyskać pieniądze na niezbędne w sferze energetyki inwestycje" - dodał minister Krupiński. Podstawową działalnością Grupy Kapitałowej ENEA jest handel energią elektryczną, jej wytwarzanie i dystrybucja. Spółka sprzedaje 14 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a w elektrowni Kozienice produkuje 11 proc. wytwarzanej w kraju energii. W 2006 roku spółka zanotowała ponad 190 mln zł zysku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)