Notowania

enea
23.10.2008 21:01

Enea zainteresowana prywatyzacją EC Białystok

Enea jest zainteresowana nabyciem udziałów sprzedawanych przez Skarb Państwa w spółce Elektrociepłownia Białystok SA - poinformował rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Enea jest zainteresowana nabyciem udziałów sprzedawanych przez Skarb Państwa w spółce Elektrociepłownia Białystok SA - poinformował rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór. *

Firma jako jedyna zgłosiła się do przetargu na sprzedaż akcji. Oferta jest badana pod względem formalnym, w połowie przyszłego tygodnia będzie wiadomo, czy nie ma w niej błędów. Przetarg na sprzedaż akcji w białostockiej elektrociepłowni będzie rozstrzygnięty w połowie przyszłego tygodnia.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać wszystkie należące do państwa akcje EC Białystok. Przetarg dotyczy sprzedaży 560 tys. akcji zwykłych imiennych o nominale 10 zł każda, stanowiących 30,36 proc. kapitału zakładowego spółki. Minimalna cena za akcję to 310 zł.

W opinii prezesa Elektrociepłowni Białystok Andrzeja Schroedera, Enea zgłosiła się do prywatyzacji tej firmy być może dlatego, by - jak powiedział PAP - sprawdzić się w kwestiach sondażu swoich metod związanych z wycenami.

_ Trudno rozszyfrować tak naprawdę motywację _ - dodał.

Ok. 70 proc. akcji EC Białystok ma francuski Societe Nationale d'Electricite et de Thermique (SNET). Jedynie 0,1 proc. akcji należy do pracowników.

EC Białystok spalała rocznie 350 tys. ton węgla. Dzięki najnowszej inwestycji - w kocioł na biomasę - 110 tys. ton węgla ma być zastąpionych spalaniem 230 tys. ton biomasy. EC jest głównym dostawcą energii dla Białegostoku.

Enea prowadzi głównie obrót energią elektryczną. Zajmuje się też przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.

Enea szacuje swoje potrzeby inwestycyjne na najbliższe lata na 11-12 mld zł, z czego około 10 mld zł ma pochłonąć budowa dwóch bloków energetycznych, każdy o mocy 1 tys. MW. Reszta środków ma zostać przeznaczona na odnawialne źródła energii i sieć dystrybucji.

Tagi: enea, giełda, wiadomości, gospodarka, ipo, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz