Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW idzie jednak na giełdę. Decyzja zapadła

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak chce, by Jastrzębska Spółka Węglowa zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 30 czerwca.

JSW idzie jednak na giełdę. Decyzja zapadła
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Aktualizacja, godz. 14.20

Wicepremier Waldemar Pawlak podpisał dziś uchwałę walnego zgromadzenia dotyczącą zgody na upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęło uchwały, które pozwolą na złożenie prospektu emisyjnego spółki w Komisji Nadzoru Finansowego - podał właśnie resort gospodarki.Już rano zapowiedział to wicepremier Waldemar Pawlak.

Ta decyzja w praktyce oznacza, że nie ma już żadnych przeszkód, by kopalnie zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Związkowcy, choć porozumieli się już z rządem w sprawie gwarancji zatrudnienia, nie chcą jej komentować._ - Czujemy się trochę pionkiem w rozgrywce politycznej. Wiele wskazuje na to, że wprowadzenie JSW na giełdę stało się kartą przetargową w polityce. To nas niepokoi _ - powiedział Roman Brudziński, wiceszef _ Solidarności _ w JSW. _ - Nie będziemy walić głową w mur _ - dodał pytany, czy decyzja ministra gospodarki może spowodować kolejną falę protestów w spółce.

Rzecznik komitetu protestacyjnego Piotr Szereda powiedział z kolei, że trudno mu wyobrazić sobie udany debiut giełdowy JSW w sytuacji braku całkowitego porozumienia ze związkami. Podkreślił jednocześnie, że jest szansa, aby takie porozumienie zostało zawarte.

Okazja do zarobku, ale nie kupuj za więcej niż po 1,1 tys. zł

Zgodnie z zapowiedziami rządu JSW ma zadebiutować na warszawskim parkiecie 30 czerwca. Aleksander Grad zapowiedział, że około 30 procent akcji oferowanych przez Skarb Państwa trafi do drobnych inwestorów. Jeżeli taki scenariusz się zrealizuje, wówczas do inwestorów indywidualnych trafi milion akcji, które wcześniej mogą zostać podzielone np. w stosunku 10:1.

Zdaniem analityków Money.pl akcje JSW dadzą zarobić inwestorom pod warunkiem, że Aleksander Grad nie będzie ich sprzedawał za więcej niż 1,1 tysiąca złotych za sztukę. Przeczytaj analizę debiutu.

Jak policzył Money.pl, jeżeli założymy, że oferta będzie cieszyła się takim samym zainteresowaniem jak te ubiegłoroczne, czyli na papiery JSW zapisze się 300 tysięcy osób, wówczas każdy z nich dostanie nie więcej niż 3-4 akcje (30-40 akcji po podziale w stosunku 10:1). Wartość pakietu dla pojedynczego gracza można więc szacować na około 3-4 tysiące złotych.

Z naszych szacunków wynika, że wartość wszystkich 10,5 miliona akcji JSW mieści się w przedziale od 9,8 miliarda złotych do 12,4 miliarda złotych. Oznacza to, że jeden papier spółki, który będzie dostępny w ofercie publicznej, jest wart od 933 złotych do 1184 złotych, czyli od 93,3 złotego do 118,4 złotego po podziale w stosunku 10:1.

WIĘCEJ O DEBIUTACH:

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/kupuj;akcje;jsw;za;mniej;niz;1100;zlotych,225,0,815585.html) Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych Jeśli na papiery kopalni zapisze się tyle osób co podczas ubiegłorocznych ofert, to każda z nich dostanie akcje za maksymalnie 3-4 tysiące złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;pisze;listy;do;gornikow;z;jsw,3,0,823043.html) Grad pisze listy do górników z JSW Minister Skarbu Państwa przekonuje protestujących, że _ zasługują na wyjątkowe rozwiązania _. Jak twierdzi takie są propozycje rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;z;jsw;zaplanowali;dalsze;protesty,226,0,814562.html) Górnicy z JSW zaplanowali dalsze protesty Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której trwa dobowy strajk na tle płacowym oraz przeciw warunkom upublicznienia firmy, ustalili harmonogram dalszych protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74844.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zdecydowali;przerwa;prace;na;dwa;dni,193,0,810177.html) Zdecydowali, przerwą pracę na dwa dni Za tydzień we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się strajk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)