Notowania

Raiffeisen Polbank na sprzedaż. Kiedy debiut na GPW?

Bank zanotował dobre wyniki w pierwszych trzech miesiącach roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Raiffeisen Polbank, mat. prasowe)

Raiffeisen Bank International poszukuje inwestora strategicznego, który przejmie polską filię - Raiffeisen Polbank. Najpóźniej do połowy przyszłego roku bank pojawi się też na giełdzie w Warszawie. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobił 48 milionów złotych. To oznacza poprawę wyniku rok do roku o 13 procent.

Wczoraj podczas konferencji prasowej szef Raiffeisen Bank International wspomniał o planach sprzedaży polskiego oddziału banku. Trwają poszukiwania inwestora strategicznego. Na obecną chwilę 100 procent akcji Raiffeisen Polbank należy do spółki matki z Wiednia.

Kolejnym krokiem ma być debiut banku na giełdzie w Warszawie. Takie zobowiązanie nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Był to jeden z najważniejszych warunków, które umożliwiły w 2011 roku przejęcie przez Raiffeisen greckiego Polbanku.

Deadline dla tej transakcji został ustalony przez KNF na połowę przyszłego roku, ale według wypowiedzi jednego z członków zarządu austriackiego Raiffeisen Bank International ze stycznia, IPO nie będzie odkładane na ostatnią chwilę i niewykluczone, że debiut nastąpi jeszcze w tym roku. Według nieoficjalnych informacji, oferta może objąć ponad 25 procent akcji banku.

Raiffeisen Bank Polska zarobił w 2014 roku 337 milionów złotych. Po pierwszych trzech miesiącach tego roku, pomimo niskich rynkowych stóp procentowych oraz wystąpienia różnych niekorzystnych zdarzeń w otoczeniu sektora bankowego, grupa zanotowała w skali roku wzrost zysku o 13,4 procent do 48,8 miliona złotych. W porównaniu z końcem marca ubiegłego roku wartość udzielonych kredytów powiększyła się o 6,2 procent do 41,7 miliarda złotych.

Komisja Nadzoru Finansowego dąży do tego, żeby wszystkie duże banki działające w Polsce były spółkami publicznymi. Na giełdzie jest notowanych kilkanaście banków, w tym 14 w indeksie WIG-Banki.

Kurs indeksu WIG-Banki

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: raiffeisen polbank, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, ipo, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz