Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

J&J dzieli się na dwie firmy. Jedna zajmie się lekiem na COVID-19

6
Podziel się:

Farmaceutyczno-kosmetyczny gigant Johnson & Johnson podzieli się na dwie firmy. Jedna z nich ma się skupić na badaniu i dystrybucji leków, w tym preparatów na COVID-19.

J&J dzieli się na dwie firmy. Jedna zajmie się lekiem na COVID-19
Johnson & Johnson podzieli się na dwie firmy. (GETTY, Vincenzo Izzo)

W piątek koncern oficjalnie ogłosił swoje plany. Dział zdrowia konsumentów, zajmujący się m.in. sprzedażą pudru dla niemowląt i plastrów, zostanie wyodrębniony do oddzielnego podmiotu notowanego na giełdzie.

Firma zajmująca się zdrowiem konsumentów została tymczasowo nazwana New Consumer Health Company, podczas gdy nowa firma Johnson & Johnson skupi się na branży urządzeń medycznych i farmaceutyków, w tym sprzedaży szczepionki na COVID-19 i inne leki.

"Planowana separacja stworzy dwóch światowych liderów, którzy są lepiej przygotowani do zapewniania lepszych wyników zdrowotnych dla pacjentów i konsumentów dzięki innowacjom, realizowania bardziej ukierunkowanych strategii biznesowych i przyspieszania wzrostu" - czytamy w komunikacie koncernu.
Zobacz także: Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Firma New Consumer Health Company będzie miała w swoim portfolio cztery potężne marki o wartości 1 miliarda dolarów i 20 marek o wartości ponad 150 milionów dolarów, w tym produkty takie jak Neutrogena, Aveeno, Tylenol, Listerine i Band-Aid.

Planowane zyski

Jak prognozuje koncern, dział konsumencki ma wygenerować około 15 miliardów dolarów sprzedaży, podczas gdy pion wyrobów farmaceutycznych i medycznych ma przynieść około 77 miliardów dolarów przychodów rocznie.

Alex Gorsky, prezes i dyrektor generalny Johnson & Johnson, powiedział, że wydzielenie działalności konsumenckiej "to najlepszy sposób na przyspieszenie wysiłków na rzecz obsługi pacjentów, konsumentów i pracowników służby zdrowia".

Gorsky przejdzie na stanowisko prezesa wykonawczego nowej firmy Johnson & Johnson, a Joaquin Duato, obecnie wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego firmy, obejmie stanowisko dyrektora generalnego.

"Wierzymy, że nowe firmy Johnson & Johnson i New Consumer Health Company będą w stanie efektywniej przydzielać zasoby pacjentom i konsumentom, napędzać wzrost i uwalniać znaczącą wartość" – powiedział Duato, cytowany w oświadczeniu.

Rynek reaguje

W piątek, po ogłoszeniu decyzji o podzieleniu koncernu, akcje Johnson & Johnson wzrosły o prawie 4 proc.

Na podobny ruch zdecydowały się w ostatnim czasie także inne duże koncerny technologiczne, jak np. Toshiba i General Electric, który ogłosił niedawno, że dzieli się na trzy spółki publiczne, które skoncentrują się na lotnictwie, opiece zdrowotnej i energetyce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
...
3 lata temu
dziwny ten cytat: "Wierzymy, że nowe firmy Johnson & Johnson i New Consumer Health Company będą w stanie (...)napędzać wzrost i uwalniać znaczącą wartość". Tak zawile napisane, że wcale nie mówi o zdrowiu ludzi, tylko wzroście biznesu i uwalnianiu nie wiadomo czego... A ludzie tylko wierzą, że koncerny i lekarze jako grupa chcą pomagać...
Wer
3 lata temu
Prawda jest taka ze dziela sie zeby w razie masowych pozwow nie placic odszkodowan z calego majatku, okaze sie potem ze ta czesc co ma placic odszkodowania posiada 2 krzesla I biurko
Malachjasz
3 lata temu
A kto jest największym akcjonariuszem tej firmy ? Na plandemii sobie takie firmy chcą zarobić krocie a czy szczypawki mają efekty uboczne ? Oczywiście bo nie dają odpowiedzialności.
Stan
3 lata temu
To jak coś się rypnie z lekami albo szczepionkami to do płacenia odszkodowań zostanie amerykański odpowiednik spółki z o.o. z kapitałem zakładowym na poziomie minimalnych kwartalnych zarobków.
adas
3 lata temu
Jak pójdzie z torbami po pozwach w USA to przynajmniej druga zostanie.