Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Jeff Bezos rozwiódł się z żoną. Ta stała się trzecią najbogatszą kobietą świata

15
Podziel się:

Rynki finansowe bały się rozwodu najbogatszej pary świata. Okazało się, że Jeff Bezos utrzyma jednak kontrolę nad firmą. A MacKenzie Bezos olbrzymi majątek, czyniący z niej trzecią najbogatszą kobietę świata.

Najbogatsze małżeństwo świata właśnie przestało być małżeństwem
Najbogatsze małżeństwo świata właśnie przestało być małżeństwem (East News, Sheri Determan / WENN.com)

Prezes Jeff Bezos utrzyma kontrolę głosu nad całym pakietem akcji Amazona - ogłoszono w czwartek. Przez giełdę przeszło westchnienie ulgi. Zamieszane na szczycie akcjonariatu światowego giganta e-commerce, niedawno największej spółki świata (obecnie trzecie miejsce) mogło wywołać turbulencje na całej giełdzie. Ale do tego nie doszło.

Powodem jest rozwód. Państwo Jeff i MacKenzie Bezos już nie są najbogatszym małżeństwem świata. Teraz nadal są bogaci, ale już oddzielnie. Konsekwencją rozstania był podział majątku.

Zobacz też: Najbogatszy człowiek się rozwodzi. Pytamy, czy Polacy podpisują intercyzy

Jego główną część stanowił pakiet 16 proc. akcji Amazona, co wystarcza do utrzymania kontroli nad spółką. Wartość pakietu to aż 143 mld dol. Kwota niewyobrażalnie duża. Równowartość połowy kapitalizacji całej warszawskiej giełdy.

Jeff Bezos to na tyle sprawny menadżer, że dla rynków jest gwarancją utrzymania tempa rozwoju i skutecznych realizacji nowych futurystycznych pomysłów. Gdyby ten pakiet akcji się rozszedł na dwie części, to prezes mógłby być przegłosowany przez innych udziałowców.

Notowania akcji Amazona w ostatnich pięciu latach

Okazuje się, że Jeff Bezos nadal będzie jednak sprawował kontrolę nad całym pakietem. Nie oznacza to, że żona nic nie dostała. O nie, nie. Wręcz przeciwnie. Jedna czwarta pakietu, czyli 4 proc. akcji Amazona i zarazem majątek o wartości 36 mld dol. trafi do niej. Tyle że wszystkimi 16 proc. akcjami zarządzać będzie były mąż, a ona po prostu otrzyma coroczne wypłaty dywidendy.

Niby problem w tym, że spółka jeszcze nigdy nie płaciła dywidendy, wszystkie środki przeznaczając na rozwój. Ale mówi się coraz głośniej, że w tym roku będzie jednak ten pierwszy raz.

Spółka dysponuje wolną gotówką 13 mld dol. a zysk netto za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 8,9 mld dol. Gdyby cały został przeznaczony na wypłatę dla akcjonariuszy, wtedy do kieszeni pani Bezos wpłynie 352 mln dol. Nawet po podatku będzie to olbrzymia fortuna.

Na twitterze od razu pojawiły się prześmiewcze oferty matrymonialne dla byłej pani Bezos.

Było nie było MacKenzie Bezos jest teraz wspaniałą partią. Na świecie w wielkości majątku wyprzedzają ją tylko dwie kobiety. Jest to Francuzka Francoise Bettencourt Meyers z odziedziczonym majątkiem o wartości 53 mld dol. (L'Oreal) oraz Alice Walton, jedyna córka założyciela Walmarta, Sama Waltona (45 mld dol.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
o-=0=0
3 lata temu
Nie pracowała ciężko na te pieniądze, więc łatwo jej idzie rozdawanie.
bolec
4 lata temu
niech sobie rure zatka tymi dolarami
Kazik
4 lata temu
Przecież to sciema żeby za duży majątek nie rzucał się dalej w oczy
Glus_eli
4 lata temu
Mężczyźni, nie żeńcie się. Kobietom tak zależy na ślubie, bo ślub ustawia je do końca życia. Robią z nas bankomaty.
sc
4 lata temu
oj tam, wymieni na nowszy model