Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

JSW podliczyła straty związane z koronawirusem. Chce z tarczy antykryzysowej 1,75 mld zł

Przez trzy miesiące kontrolowana przez państwo Jastrzębska Spółka Węglowa nie mogła normalnie pracować. Spadło wydobycie i sprzedaż węgla. Do tego doszły koszty związane z chorymi pracownikami. Firma teraz liczy na duże wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
Działalność JSW mocno ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa.

JSW wystąpiła z wnioskiem o pozyskanie finansowania w ramach tarczy antykryzysowej w maksymalnej kwocie 1 mld 750 mln zł. W oficjalnym komunikacie wylicza szkody związana z brakiem realizacji planu produkcji między 23 marca i 30 czerwca.

W drugiej połowie marca JSW wprowadziła trzyzmianowy system pracy w miejsce czterozmianowego w celu maksymalnego ograniczenia kontaktów pracowników pracujących na różnych zmianach. Tym samym do końca czerwca szkoda w wydobyciu z tego tytułu wyniosła 1,23 mln ton, w tym 0,96 mln ton węgla koksowego.

JSW podkreśliła, że doświadcza ograniczeń związanych z restrykcjami związanymi z COVID-19 także w obszarze handlowym. W efekcie w drugim kwartale sprzedaż węgla ogółem wyniosła około 2,96 mln ton i była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału o około 10,9 proc.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

"Z uwagi na trudną sytuację kadrową związaną z absencją pracowników, JSW nie realizowała także kluczowych mierników operacyjnych związanych z robotami udostępniającymi. W konsekwencji zaistniałej sytuacji, JSW nie zrealizowała w okresie od 23 marca 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku planu robót korytarzowych w wysokości 6 291 metrów bieżących" - czytamy dalej.

W analizowanym okresie doszły do tego dodatkowe koszty pracy związane z chorobą pracowników na COVID-19, ich kwarantanną, realizacją działań profilaktycznych polegających na konieczności wprowadzenia tzw. "postojowego" oraz kosztami związanymi z obsługą i organizacją procesu, aby skutki pandemii były jak najmniej dotkliwe dla JSW. Te koszty zarząd wyliczył na 61,7 mln zł.

Pozostałe koszty (bez kosztów pracy) poniesione przez spółkę związane z profilaktyką COVID-19 w okresie do 30 czerwca 2020 roku wyniosły 6,2 mln zł - czytamy w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, jsw, tarcza antykryzysowa, koronawirus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2020

GÓRNIK byłytylko skończcie że musicie dopłacać do GÓRNICTWA bo przez 100 lat to GÓRNICTWO ten kraj utrzymywało a nie pseudo biznesy

15-07-2020

nowakkowalski znów będzie dokładał do nierentownych kopalń w których każdy musi dobrze zarobić, + 13-ski, 14-ski i pieron wie co jeszcze

15-07-2020

KrisI co jeszcze? Proponuję 16,17,18. Niech ktoś ich zamknie. Prywatna firma jak nie zarabia to pada. A na nich trzeba cały czas łożyć.

Rozwiń komentarze (20)