Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Tylko co trzecia firma sprawdza czy jej dostawcy nie zagrażają środowisku

0
Podziel się:

Jedynie co trzecia europejska firma sprawdza swoich dostawców i prowadzone przez nie działania, by upewnić się czy np. nie wykorzystują oni pracy dzieci, nie zanieczyszczają środowiska czy też nie stanowią zagrożenia dla polityki klimatycznej, wynika z raportu "Badanie wymogów należytej staranności w całym łańcuchu dostaw" przygotowanego przez Brytyjski Instytut Prawa Międzynarodowego i Porównawczego we współpracy z agencjami konsultingowymi na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów Komisji Europejskiej.

KE: Tylko co trzecia firma sprawdza czy jej dostawcy nie zagrażają środowisku

W ocenie 70% przedsiębiorstw, opracowanie na poziomie unijnym regulacji, dotyczących przeprowadzania przez firmy due diligence w zakresie łańcucha dostaw (ze szczególnym uwzględnieniem m.in. warunków pracy u dostawców, a także oddziaływania firm na środowisko i politykę klimatyczną) mogłoby przynieść przedsiębiorstwom korzyści.

"Firmy pokazały, że wierzą, iż unijne przepisy zagwarantują pewność prawną i standardy dla ludzi i naszej planety. Ponieważ praca nad neutralnością klimatyczną jest jednym z głównych priorytetów tej Komisji, dołożę starań, by wyniki tego badania zostały uwzględnione w przyszłych pracach" - powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, cytowany w komunikacie.

Prace nad raportem rozpoczęto w grudniu 2018 roku. Stanowi on część planu działania Komisji na rzecz zrównoważonego wzrostu. Chodzi o zbadanie możliwości uregulowania kwestii należytej staranności w działaniach firm i ich łańcuchów dostaw pod kątem negatywnych skutków dla praw człowieka i środowiska, w tym związanych ze zmianami klimatu.

"Badanie to wpisuje się również w cele europejskiego zielonego porozumienia, według którego zrównoważony rozwój powinien być dalej włączony do zasad ładu korporacyjnego w całej UE, ponieważ wiele firm zbytnio koncentruje się na krótkoterminowych wynikach finansowych w porównaniu do ich długoterminowego rozwoju i aspekty zrównoważonego rozwoju" - zaznaczyła Komisja Europejska.

Na ankiety odpowiedziało 334 przedsiębiorstw, blisko 66% z nich zatrudniało co najmniej 1 tys. pracowników. Dominowały firmy niemieckie (39%), francuskie (10%) i szwedzkie (8%).

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)