Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Utworzenie Funduszu wsparcia dla MŚP z 21 państw jest zgodne z zasadami UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska uznała, że utworzenie ogólnoeuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego z budżetem 25 mld euro, zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w celu wspierania firm dotkniętych epidemią koronawirusa jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa, poinformowała Komisja.

KE: Utworzenie Funduszu wsparcia dla MŚP z 21 państw jest zgodne z zasadami UE

Oczekuje się, że fundusz uruchomi do 200 mld euro dodatkowego finansowania w celu wsparcia głównie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) dotkniętych epidemią w 21 uczestniczących w Funduszu państwach członkowskich, w tym w Polsce.

"Oczekuje się, że paneuropejski fundusz gwarancyjny uruchomi 200 mld euro wsparcia dla europejskich przedsiębiorstw - w szczególności MŚP - które poważnie ucierpiały w wyniku kryzysu. Fundusz gromadzi środki na wsparcie 21 państw członkowskich i będzie zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Stanowi uzupełnienie krajowych systemów wsparcia" - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager.

W kwietniu 2020 r. Rada Europejska zatwierdziła ustanowienie ogólnoeuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego zarządzanego przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach ogólnej odpowiedzi UE na wybuch koronawirusa.

Ustalono, że Fundusz będzie udzielał gwarancji na instrumenty dłużne (np. pożyczki)
. Ma na celu zaspokojenie w skoordynowany sposób potrzeb finansowych europejskich przedsiębiorstw (głównie MŚP), od których oczekuje się długoterminowej rentowności, a które borykają się z trudnościami w związku z obecnym kryzysem w całej Europie. EBI i EFI oczekują, że dzięki funduszowi zostanie uruchomionych do 200 mld euro dodatkowego finansowania.

Wszystkie państwa członkowskie mają możliwość uczestniczenia w funduszu. Jak dotąd zdecydowało się na to 21 państw: Polska, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Portugalia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja.

Operacje Funduszu będą wspólnie gwarantowane przez uczestniczące państwa członkowskie z ich budżetów krajowych. Wkład każdego uczestniczącego państwa członkowskiego do funduszu jest proporcjonalny do ich wkładu w kapitał EBI. Składki te, których łączna kwota wynosi 25 mld euro, mają postać gwarancji, które pokryją część strat poniesionych przez beneficjentów w ramach operacji wspieranych przez Fundusz. Łącząc ryzyko kredytowe we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich, można zmaksymalizować ogólny wpływ funduszu, podczas gdy średni koszt funduszu zostanie znacznie zmniejszony w porównaniu z systemami krajowymi.

Fundusz będzie zarządzany przez EBI i EFI. Uczestniczące państwa członkowskie będą uczestniczyć w zarządzaniu funduszem za pośrednictwem tak zwanego komitetu płatników, który zadecyduje o zastosowaniu gwarancji. Ma on mieć charakter tymczasowy i będzie w stanie gwarantować pożyczki udzielane do 31 grudnia 2021 r.

21 uczestniczących państw członkowskich zgłosiło Komisji wnioski o zatwierdzenie swoich wkładów do funduszu zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Komisja oceniła ustanowienie Funduszu i gwarancje dotyczące pożyczek, które mają być udzielane przez fundusz za zgodne z zasadami pomocy państwa na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Komisja stwierdziła, że ustanowienie funduszu i gwarancje pożyczek, które mają być udzielane przez fundusz, są zgodne z zasadami określonymi w Traktacie UE i dobrze ukierunkowane na zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce uczestniczących państw członkowskich. W szczególności: (i) Fundusz ma charakter tymczasowy; (ii) gwarancje obejmują do 70-90% pożyczek bazowych; (iii) ich termin zapadalności jest ograniczony do 6 lat; oraz (iv) pośrednicy finansowi są zobowiązani do przeniesienia korzyści na beneficjentów końcowych w możliwie największym stopniu, podano także.

Komisja stwierdziła, że środki wsparcia, które zostaną zapewnione przez fundusz, przyczynią się do zarządzania skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa w 21 uczestniczących państwach członkowskich. Są one konieczne, odpowiednie i proporcjonalne, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i ogólnymi zasadami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środki pomocy zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Tymczasowe ramy obowiązywać będą do końca czerwca 2021 r. Ponieważ problemy z wypłacalnością mogą pojawić się dopiero na późniejszym etapie, w miarę rozwoju kryzysu, w przypadku środków dokapitalizowania jedynie Komisja przedłużyła ten okres do końca września 2021 r. Mając na uwadze zapewniając pewność prawa, Komisja oceni przed upływem tego terminu, czy należy go przedłużyć.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)