Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KNF ukarała PZU, Altus TFI i DM BOŚ. W sumie zapłacą prawie 3 mln zł

W sumie 2 mln 939 tys. zł zapłacą trzy duże instytucje finansowe. To efekt kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponad połowa tej kwoty przypada na PZU.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jacek Jastrzębski stoi na czele Komisji Nadzoru Finansowego. (Fot: PAP/Radek Pietruszka)

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na PZU kary pieniężne w wysokości 150 tys. zł oraz 1 mln 549 tys. zł. Altus TFI dostał dwie kary w wysokości po 570 tys. zł każda. Znacznie mniejszy rachunek, ale opiewający i tak na 100 tys. zł, otrzymał Dom Maklerski BOŚ - wynika z komunikatu po posiedzeniu KNF.

Co ciekawe, w przypadku PZU komisja najpierw uchyliła decyzję z marca ubiegłego roku, w której ukarała ubezpieczyciela kwotą 1,7 mln zł. Następnie nałożyła na niego dwie kary w wysokości praktycznie takie samej.

"PZU dopuścił się nieterminowej likwidacji szkód oraz braku terminowego wykonania obowiązku informacyjnego - poinformowania o tym, że odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu w odniesieniu do 83 roszczeń zgłoszonych przez 47 poszkodowanych" - czytamy w uzasadnieniu KNF.

Ludwik Sobolewski:"KNF to pole minowe"

Sporo pieniędzy zapłaci też Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Altus. Urzędnicy zarzucają naruszenie zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych w związku z wyceną akcji spółki wprowadzanych na giełdę New Connect między grudniem 2017 i wrześniem 2018.

Altus TFI dostał karę w tej sprawie już w czerwcu tego roku, ale spółka zaskarżyła postanowienie. Zostało ono jednak odrzucone, choć ostatecznie kwota do zapłaty jest teraz nieco niższa.

Oberwało się też DM BOŚ. Kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł nałożona została za naruszenie przez dom maklerski art. 79 ust. 6a ustawy o obrocie poprzez niedostateczną realizację obowiązku nadzoru nad czynnościami wykonywanymi przez agenta firmy inwestycyjnej tj. Bank Ochrony Środowiska.

Warto podkreślić, że 100 tys. zł to niewielki wymiar kar, bo za tego typu naruszenie groziło nawet prawie 12 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, kara, pzu, altus tfi, dm boś, wiadomości, giełda, finanse
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2019

jachPZU taką kasę zbiera za ubezpieczenia,że taka kara dla nich to grosze.

22-11-2019

ErykBOŚ za te oszustwa powinien otrzymać znacznie wyższą karę. Tylko to jest pisOwski bank, a im wszystko wolno.

20-11-2019

ERYK ANTYKLERYKPZU MA PEKAO SA. A CO PEKAO SA WYRABIA ?

Rozwiń komentarze (3)