Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Akcje Pekao zatrzymały odreagowanie WIG20

2
Podziel się:

Akcje Pekao S.A. w dniu wczorajszym straciły na wartości 6,39 proc. kończąc notowania dokładnie na poziomie dokonanej przez UniCredit sprzedaży papierów.

Akcje Pekao zatrzymały odreagowanie WIG20

Wydarzeniem środowej sesji była sprzedaż pakietu ok. 10 proc. akcji Pekao S.A. przez UniCredit. Dyskonto w transakcji wobec ceny giełdowej spowodowało tąpnięcie notowań Pekao, co pociągnęło w dół notowania indeksu WIG20. Na uwagę zasługuje ogromny obrót odnotowany podczas środowej sesji wynoszący 1,8 mld zł. Z tego jednak 1,18 mld zł to wartość obrotów zaliczona przez Pekao S.A.

Obraz techniczny indeksu WIG20 nie uległ zmianie. Barometr największych spółek w obliczu słabszej postawy całego sektora bankowego, nie był w stanie oddalić się od poziomu 1.750 pkt. Wciąż notowania WIG20 odbywają się poniżej spadkowej luki po Brexicie (1.769-1.820 pkt.). Scenariusz na kolejne dni lipca br. zakłada dalsze próby kontynuacji wzrostowego odbicia.

Nasz rynek ma sporo do nadrobienia wobec parkietów europejskich. Jeszcze większy dystans dzieli GPW od Wall Street, która notuje maksima cenowe. W dniu dzisiejszym na uwagę zasługuje odcięcie dywidend na KGHM i PKN Orlen (odpowiednio 1,5 zł i 2,0 zł).

Indeks sWIG80 w technicznym potrzasku

Barometr najmniejszych spółek jako jedyny odrobił całość spadku powstałego po Brexicie. Inwestorzy, którzy poskromili emocje mogli skorzystać z wydarzeń z 24 czerwca br. i zwyżki indeksu sWIG80 z poziomu 12.4 tys. pkt. do 13.2 tys. pkt. Teraz jednak przyszedł czas na średnioterminowe rozstrzygnięcia. Blisko bowiem znajduje się ważny techniczny opór na poziomie 13.3 tys. pkt.

Koniunkturę na całym rynku wspierają aktualnie silne rynki wschodzące, historyczne rekordy indeksów za Oceanem oraz uwarunkowania techniczne (indeks sWIG80 pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym z linią trendu w okolicach 12.6 tys. pkt.).

Po drugiej stronie mamy jednak czynniki ryzyka, do których możemy zaliczyć niepewność polityczną, kłopoty europejskiego sektora bankowego oraz konsekwencje brytyjskiego Brexitu. Otwarta pozostaje natomiast kwestia wpływu reformy OFE na rynek.

Spokojna sesja Wall Street

Amerykański rynek akcji ma za sobą spokojną sesję. Indeks S&P500 zyskał symboliczne 0,01 procent. Tradycyjnie już początek sezonu publikacji wyników finansowych spółek sprzyja obniżeniu amplitudy wahań i uspokojeniu nastrojów.

Większe zmiany zachodzą natomiast na rynku surowców. W okresie niepewności inwestorzy lokują wolne środki na rynku surowców. Notowania miedzi wróciły w okolice poziomu 5 tys. dolarów za tonę. Większe wahania towarzyszą natomiast notowaniom ropy naftowej. Lokalnie kursowi ropy ciążą informacje o niższym od oczekiwań spadku zapasów.

Pekao S.A. – UniCredit sprzedaje akcje Pekao S.A. z dyskontem

UniCredit sprzedał w procesie ABB ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł - podał UniCredit w komunikacie prasowym. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę.

Akcje Pekao S.A. w dniu wczorajszym straciły na wartości 6,39 proc. kończąc notowania dokładnie na poziomie dokonanej przez UniCredit sprzedaży akcji Pekao S.A. Po transakcji udział włoskiej instytucji w Pekao obniżył się do 40,1 proc. z 50,1 proc. wcześniej. Na pozostałe akcje posiadane przez UniCredit został zwarty lock-up, wynoszący 90 dni.

Rynek może negatywnie odebrać tak krótki okres, w którym włoski inwestor deklaruje się nie sprzedawać pozostałego pakietu akcji. Zwykle bowiem lock-upy zawierane są na 180 lub 360 dni. Dalszym planom włoskiej grupy wobec inwestycji w Polsce przyjrzy się KNF.

J.W. Construction – utrzymuje się dobra sytuacja w branży

J.W. Construction w drugim kwartale 2016 roku szacuje, że rozpozna w przychodach 600 lokali, wobec 197 w drugim kwartale 2015 roku - podała spółka w komunikacie.

Spółka podała wstępne informacje o wynikach za kwartał kw. 2016 roku. Liczba rozpoznanych lokali w przychodach wyraźnie wzrosła w ujęciu rok do roku. Słabiej sytuacja przedstawia się, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zawartych umów przedwstępnych i umów sprzedaży oraz płatnych rezerwacji, która wynosiła 390 sztuk, wobec 352 sztuki rok wcześniej. Akcje dewelopera po wczorajszym wzroście o 2,79 proc. są bliskie zakończenia korekty spadkowej, która trwa od grudnia ub. roku.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(2)
56
6 lat temu
pb.pl/firmy-jeszcze-nigdy-nie-zarobily-tak-duzo-857362
tgetg
6 lat temu
static.pb.pl/filtered/26/194342,896765.jpg