Notowania

giełda
02.04.2008 12:39

Azja wzrosła w ślad za USA

Wczorajsze wysokie zamknięcie Wall Street przełożyło się na dobry finisz azjatyckich parkietów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wczorajsze wysokie zamknięcie Wall Street przełożyło się na dobry finisz azjatyckich parkietów. Jednak po wczorajszej zwyżce indeksy europejskie w pierwszej połowie dzisiejszej sesji ostrożnie oscylowały na lekkich plusach. *

Japoński Nikkei225 wskazał na zamknięciu +4,2 procent, Hang Seng +3,4 procent. Jedynie Shanghai stracił -1,6 procenta. Kontrakty na główne amerykańskie indeksy oscylowały przed południem czasu polskiego w okolicy -0,3 procenta. Do najmocniejszych europejskich indeksów należały: Szwajcaria SMI +1,1 procent oraz Portugalia +1,2 procenta. Rynki dojrzałe znacznie chłodniej podeszły do wczorajszej sesji za oceanem, Londyn wskazywał na ten czas tylko +0,1 procenta, Francja +0,1 procenta, a Niemcy +0,2 procenta.

Równolegle na warszawskim parkiecie najlepiej spisywał się indeks blue chipów ze wskazaniem po godzinie 12:30 około +1 procenta. Spółki średniej i małej kapitalizacji notowały wzrost około +0,5 procenta. Na ten czas obrót na GPW wynosił ponad +0,8 miliarda, zatem aktywność krajowych inwestorów powoli wraca na właściwy tor. Około 74 procent sumarycznej wartości obrotu przypadło na indeks blue chipów, zatem stopniowo rośnie obrót na mWIG40 i sWIG80, ale do czasów świetności mniejszych indeksów, brakuje jeszcze kilka/kilkanaście procent udziału w ogólnym obrocie.

Największą płynność zapewniały akcje największych banków, PKOBP i PEKAO - ponad 100 milionów złotych obrotu na każdy walor. Na trzecim miejscu uplasował się PKN Orlen z obrotem około 80 milionów złotych, obrót pozostałych blue chipów znalazł się znacząco dalej. Ponad połowa spółek na GPW notowała plusy.

W trakcie dzisiejszej sesji zadebiutowały PDA Wojas. Cena na rynku pierwotnym wyniosła 9,5 złotego, taką wartość spółka uzyskała na pierwszej zawartej na parkiecie transakcji. Z kolei po pierwszej połowie sesji rynek wycenił walory na okolice 9 złotych. Drugi dzisiejszy debiut - akcje Nicolas Games na rynku New Connect wskazały około +2 procent na otwarciu pierwszych notowań. Jednak po godzinie 12:30 walory taniały już prawie -20 procent.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz