Notowania

giełda
02.03.2012 17:56

Banki dostały setki miliardów euro. Dla GPW oznacza to...

Piątkowa sesja potwierdziła, że tym tygodniu zagraniczni inwestorzy niezbyt łaskawym okiem patrzyli na rodzimy parkiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Piątkowa sesja potwierdziła, że tym tygodniu zagraniczni inwestorzy niezbyt łaskawym okiem patrzyli na rodzimy parkiet. Ich postawę należy tłumaczyć decyzją Europejskiego Banku Centralnego o udzieleniu bankom z Eurolandu pożyczek na prawi 530 mld euro.

Główne indeksy warszawskiego parkietu przez całą niemal sesję traciły na wartości. Jedynie w okolicach godziny 15:00 zdołały na kilkadziesiąt minut wyjść nad kreskę. Sztuka ta też udała się w trakcie fixingu.

Zakończenie WIG20 handlu na plusach nie zmienia jednak sytuacji w skali całego tygodnia. Niskie obroty przy niewielkiej zmienności świadczą, że z jednej strony mnie ma wielkiego zainteresowania zakupami akcji, ale i równocześnie jest niewielu chętnych do ich sprzedaży.

Małą aktywność kupujących należy wiązać z decyzja EBC o udzieleniu 800 bankom ze strefy euro kolejnych niskooprocentowanych długoterminowych pożyczek na kwotę prawie 530 mld euro. Inwestorzy liczą, że część z tych pieniędzy trafi na rynki finansowe, jak to miało po grudniowej partii pożyczek, gdy banki dostały na tych samych zasadach niemal pół biliona euro.

Od początku roku na giełdach nastąpiła wyraźna poprawa nastrojów. W dużo większym stopniu skorzystali jednak na tym handlujący akcjami we Frankfurcie i Paryżu niż w Warszawie, więc można oczekiwać, że podobnie stanie się i tym razem.

Zobacz jak zmieniały się indeksy od początku roku [

]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/ )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większego wrażenia na rodzimych inwestorach nie zrobiły natomiast dane z gospodarek. Do zwiększenia zaangażowania na rynku akcji nie zachęciły ich lepsze od prognoz wyniki wzrostu gospodarczego w 2011 roku (było 4,3 a oczekiwano 4,2 procent), jak również nie skłoniły do wyprzedaży dane o gorszych od oczekiwań nastrojach wśród przedsiębiorców (indeks PMI, który je mierzy, w lutym spadł do 50 punktów, a więc do granicznego poziomu, który określa wzrost aktywności lub pogorszenie sytuacji).

Po tym tygodniu wiele powodów do zadowolenia mają akcjonariusze KGHM. Papiery kombinatu miedziowego w skali tygodnia zyskały około 5 procent. To głównie zasługa rekordowych zysków za 2011 rok. KGHM zarobił na czysto 11,3 mld złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy [

]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/ )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz